Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Były strażnik z obozu SS w Trawnikach deportowany z USA do Niemiec

149

Nazywa się Jakiw Palij i ma 95 lat. Nie chciały przyjąć go ani Polska, ani Ukraina, ani Niemcy. W jego sprawie od lat trwało polityczne "przeciąganie liny"
.

Były strażnik z obozu SS w Trawnikach deportowany z USA do Niemiec
(East News)

Palij opuścił Stany w poniedziałek po godz. 22. Przetransportowano go samolotem do Dusseldorfu, skąd karetką trafił do domu opieki na zachodzie Niemiec.

Niemiecki MSZ wydał w jego sprawie oświadczenie. Czytamy w nim, że przyjęcie przez Niemcy byłego nazisty to "wyraźny znak moralnej odpowiedzialności kraju" oraz odpowiedź na nalegania władz USA i amerykańskiej społeczności żydowskiej.

Nie będą tolerować nikogo, kto wspierał zbrodnie narodowego socjalizmu oraz inne przypadki łamania praw człowieka. Osoby takie jak Palija nie znajdą schronienia na amerykańskiej ziemi – czytamy w komunikacie wydanym przez administrację USA.

Mężczyzna wyemigrował z Niemiec w 1949 r. Po około 10 latach otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Osiadł w Nowym Jorku i utrzymywał się z pomocy socjalnej. Jak ustalili śledczy z USA Palija był ochotnikiem SS, który pracował w nazistowskim obozie pracy w Trawnikach i brał udział w zamordowaniu 7 tys. Żydów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jakiw Palij zataił swoją przeszłość. Podawał się za zwykłego rolnika. Jego sprawa trafiła przed sąd w USA w 2001 r. Mężczyzna przyznał się, że w Trawnikach był szkolony przez SS. Dwa lata później odebrano mu obywatelstwo.

Śledczy z USA wykazali, że uczestniczył w prześladowaniu żydów i pilnował by nie uciekli. Wykazano, że jako pomocnik był bardzo lojalny. Jak przypomina niemiecki "Bild" od 1941 r. SS szkoliło wielu pomocników. Większość z nich trafiła do służby w Treblince, Bełżcu i Sobiborze.

*Jakiw Palij urodził się jako Ukrainiec, ale miał obywatelstwo II RP. *Jak piszą media żył w "prawnym zawieszeniu". Naciski na jego deportację nasilały się od 2017 r.

95-latek najpewniej spędzi resztę swoich dni w domu starości. Prokurator Jens Rommel w rozmowie z "Bild" ocenia, że ponowne wszczęcie przeciw niemu postępowania jest mało prawdopodobne.

Jeśli chodzi o stan dowodowy, to w związku z przyjęciem Paliji do Niemiec nic się nie zmieniło. Przynależność do SS nie wystarcza w Niemczech do wszczęcia postępowania z powodu współudziału w mordzie - wyjaśnia Rommel.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić