Seweryn Dracki| 
aktualizacja 

Celibat w Kościele katolickim. Polacy zdecydowanie o żonie dla księdza

138

Temat może nie stary jak świat, ale jak kościół instytucjonalny już na pewno i powracający co jakiś czas. Ostatnio, w Polsce, ze zdwojoną siłą. Wszystko przez skandale obyczajowe z udziałem księży i mnożące się plotki. Postanowiliśmy więc zapytać Polaków, czy popierają zniesienie celibatu w Kościele katolickim?

Celibat w Kościele katolickim. Polacy zdecydowanie o żonie dla księdza
(iStock.com)

Niektórzy w zniesieniu celibatu upatrują leku na całe zło, które zagnieździło się w Kościele. No dobrze, może nie na całe, ale na to związane z obyczajnością i seksualnością. O księżach, którzy mają dzieci, utrzymują związki z kobietami, a czasem nawet z nimi żyją krążą miejskie legendy. A potem powstają filmy, jak choćby głośny "Kler".

Mało tego - są i takie głosy, które łączą celibat i wstrzemięźliwość seksualną z późniejszymi aferami pedofilskimi. W myśl przekonania, że niezrealizowany popęd w końcu musi gdzieś znaleźć ujście. A znajduje tam, gdzie są ci najmniejsi i najbardziej bezbronni.

Dlatego też postanowiliśmy zapytać Polaków w badaniu na panelu Ariadna, czy byliby za zniesieniem celibatu w Kościele katolickim. Warto zwrócić uwagę na odpowiedzi w rozbiciu na dwie grupy, a mianowicie ogół badanych i respondentów deklarujących się jako osoby wierzące.

Zobacz także: Zobacz też: Zapytała studentów, czy znają księży, którzy mają dzieci. Odpowiedzi mogą zaskoczyć

W pierwszym przypadku aż 58 proc. ankietowanych opowiada się za zniesieniem celibatu w Kościele, w drugiej, nieco węższej grupie współczynnik tych odpowiedzi jest równie wysoki i wynosi aż 55 proc. Za koniecznością utrzymania obecnych rozwiązań opowiada się zaś 22 proc. ogółu badanych i 27 proc. z grupy deklarującej się jako osoby wierzące.

Co również ciekawe - 64 proc. biorących udział w badaniu zadeklarowało się jako osoby wierzące i przynależne do Kościoła katolickiego. Zdaje się to stać w sprzeczności z powtarzanym od lat stwierdzeniem, że w Polsce "99 proc. ludzi to katolicy". Aż jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) stwierdziła, że nie uważa się za osobę wierzącą.

Jeśli chodzi o rozkład tych postaw w zależności od orientacji politycznych, określanych na potrzeby tego badania jako "zwolennicy PiS" i "zwolennicy PO" - to w pierwszej z tych grup 83 proc. deklaruje się jako osoby wierzące i związane z Kościołem Katolickim, a w drugiej taką odpowiedź wskazało już tylko 56 proc. badanych.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1041 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 25 – 29 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić