o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Seweryn Dracki
|
aktualizacja

Celibat w Kościele katolickim. Polacy zdecydowanie o żonie dla księdza

103
Podziel się

Temat może nie stary jak świat, ale jak kościół instytucjonalny już na pewno i powracający co jakiś czas. Ostatnio, w Polsce, ze zdwojoną siłą. Wszystko przez skandale obyczajowe z udziałem księży i mnożące się plotki. Postanowiliśmy więc zapytać Polaków, czy popierają zniesienie celibatu w Kościele katolickim?

Celibat w Kościele katolickim. Polacy zdecydowanie o żonie dla księdza
(iStock.com)
bErsGnrF

Niektórzy w zniesieniu celibatu upatrują leku na całe zło, które zagnieździło się w Kościele. No dobrze, może nie na całe, ale na to związane z obyczajnością i seksualnością. O księżach, którzy mają dzieci, utrzymują związki z kobietami, a czasem nawet z nimi żyją krążą miejskie legendy. A potem powstają filmy, jak choćby głośny "Kler".

Mało tego - są i takie głosy, które łączą celibat i wstrzemięźliwość seksualną z późniejszymi aferami pedofilskimi. W myśl przekonania, że niezrealizowany popęd w końcu musi gdzieś znaleźć ujście. A znajduje tam, gdzie są ci najmniejsi i najbardziej bezbronni.

Dlatego też postanowiliśmy zapytać Polaków w badaniu na panelu Ariadna, czy byliby za zniesieniem celibatu w Kościele katolickim. Warto zwrócić uwagę na odpowiedzi w rozbiciu na dwie grupy, a mianowicie ogół badanych i respondentów deklarujących się jako osoby wierzące.

bErsGnrH
Zobacz także: Zobacz też: Zapytała studentów, czy znają księży, którzy mają dzieci. Odpowiedzi mogą zaskoczyć

W pierwszym przypadku aż 58 proc. ankietowanych opowiada się za zniesieniem celibatu w Kościele, w drugiej, nieco węższej grupie współczynnik tych odpowiedzi jest równie wysoki i wynosi aż 55 proc. Za koniecznością utrzymania obecnych rozwiązań opowiada się zaś 22 proc. ogółu badanych i 27 proc. z grupy deklarującej się jako osoby wierzące.

bErsGnrN

Co również ciekawe - 64 proc. biorących udział w badaniu zadeklarowało się jako osoby wierzące i przynależne do Kościoła katolickiego. Zdaje się to stać w sprzeczności z powtarzanym od lat stwierdzeniem, że w Polsce "99 proc. ludzi to katolicy". Aż jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) stwierdziła, że nie uważa się za osobę wierzącą.

Jeśli chodzi o rozkład tych postaw w zależności od orientacji politycznych, określanych na potrzeby tego badania jako "zwolennicy PiS" i "zwolennicy PO" - to w pierwszej z tych grup 83 proc. deklaruje się jako osoby wierzące i związane z Kościołem Katolickim, a w drugiej taką odpowiedź wskazało już tylko 56 proc. badanych.

bErsGnrO

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1041 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 25 – 29 października 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErsGnsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(103)
ktoś
rok temu
Całą Polska nie poszła na Kler, są ludzie, którzy potrafią myśleć samodzielnie i wiedzą, że film nagrany jest na podstawie oszczerczych plotek, nie sprawdzonych i nie potwierdzonych.
Ateista od ur...
2 lata temu
Lepiej być ateistom pozdro
WATYKAN MAFIA...
2 lata temu
PLACA ZUS , a władcy watykanscy nie i korzystają ze składek niewolników watykańskich....100 lat niepodleglosci ? FAKE NEWS
bErsGnsj
Watican.mafia
2 lata temu
I cała rodzina żołnierza mafii watykańskiej zwolniona z ZUS
wstrząs
2 lata temu
Obejrzyjcie film o molestowanych seksualnie zakonnicach. Księża to potwory. W niebie na pewno ich nie przybywa. A tuszowali to znani papieże. Kościół to banda zboczeńców. LGBT wymyślone przez Kaczyńskiego to małe miki.
Szaman
2 lata temu
To ludzie a nie Bóg wymyślili celibat kapłanów więc to ludzie powinni znieść go jeśli niesa wstanie znieść jarzma które sami na siebie założyli. Każdy powinien mieć wybór. A kapłan który by miał żonę i dzieci inaczej by postrzegal problemy z jakimi borykają się jego parafianie...
nn
2 lata temu
Na pewno problem nie jest tak stary, jak kościół instytucjonalny. Przecież celibat wprowadzono dopiero w XI wieku.
Marek
2 lata temu
Ciekawe, dlaczego nie przewidziano w ankiecie możliwości "Jestem osobą wierzącą i NIE związaną z kościołem katolickim". Sam znajduję się w takiej sytuacji, ponieważ nie znalazłszy wiary w kościele katolickim, do którego zapisano mnie jako niemowlę, w wieku dwudziestu kilku lat przeszedłem do Baptystów, przyjmując świadomy chrzest w wieku dorosłym.
Bozz
2 lata temu
Ok do roboty niech idą w tygodniu łopata lub inne zgodne z wykształcenie. No i koniec datków na tacę .
infernieri
2 lata temu
Dlaczego nie pytają o opinie, czy księża nie powinni posiadać mężów?
Monia
2 lata temu
Tak ja też jestem za tym żeby księża mieli rodziny wtedy którykolwiek z nich będzie mi mogl mówił jak mam wychowywać dzieci i żyć z mężem teraz to tylko gadają nawet nie wiedzą o czym.
Xxx
2 lata temu
Celibat wprowadził papież Grzegorza VII, w XI wieku, w tzw reformie gregoriańskiej ale tego żaden duchowny nie powie tak jak tego że o celibacie nie ma żadnej wzmianki w piśmie świętym ani w starym ani nowym testamencie nie ma też wzmianki w bibli celibat to wymysł papieża i zapewne spowodowany tym że biskupi mieli nałożnice a z tych związków pojawiały się dzieci oczywiście księża też posiadali potomstwo co uszczuplało kasę kleru tak bo od zawsze kościół katolicki dążył do bogacenia się posiadania ziemi i innych dóbr materialnych a ich nauki stanowczo mylone są z naukami Jezusa zawartymi w piśmie . Ludzie od niedawna zaczęli przeglądać na oczy że kk nie jest nie omylny nie żyjemy w średniowieczu że papież kazał najechać Jerozolimie i ciemny lud szedł za nim bo inaczej nie będzie piekło krzyżowcy i ich kampanię były nastawione na zysk . Wracając do żonatego księdza powinni mieć do tego prawo
katolik
2 lata temu
Nie będę z moich datków utrzymywał jeszcze kobiet i bachorów księży !
bErsGnsb
ss
2 lata temu
kościół musi pozostać taki jaki jest i nie podlegać żydoskiej reformie,bo wtedy każdy ksiądz to byłby żyd.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić