Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Co czwarty młody Polak żyje ponad stan. Łączne długi osób poniżej 24 roku życia przekraczają 1 mld zł

162
Podziel się:

W rejestrze dłużników figuruje obecnie 150 tys. młodych Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Łącznie mają do spłaty już ponad miliard złotych. Średnia zaległość na osobę przekracza w tej chwili 7 tys. zł i w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła aż o połowę – wynika ze statystyk Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Badania przeprowadzone na zlecenie BIG pokazują z kolei, że co 4. młody Polak w wieku 18–24 lata przyznaje się do życia ponad stan, tracąc miesięcznie co najmniej 10 proc. swojego budżetu na zakup zbędnych rzeczy.

Co czwarty młody Polak żyje ponad stan. Łączne długi osób poniżej 24 roku życia przekraczają 1 mld zł
(East News)

W rejestrach InfoMonitora i Biura Informacji Kredytowej jest łącznie około 2,8 mln dłużników ze zobowiązaniami sięgającymi 76 mld zł. Na tym tle młodzi wyglądają całkiem nieźle, bo jest ich tylko 150 tys., a ich skumulowany dług wynosi 1 mld zł. Takich młodych osób między 18 a 24 rokiem życia jest dziś w Polsce 3 mln, przy czym około 1,23 mln idzie właśnie na studia – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor.

Jak pokazują statystyki, młodzi dość dobrze radzą sobie z finansami. Dane BIG InfoMonitor pokazują, że w gronie 3,1 mln osób między 18 a 24 rokiem życia niespłacone zobowiązania ma zaledwie ok. 150 tys. osób. To oznacza, że kłopoty finansowe ma raptem co dwudziesty młody Polak. Ich łączne zobowiązania przekraczają już jednak 1 mld zł, który niemal równo rozkłada się na przeterminowane zobowiązanie kredytowe (535 mln zł) i pozakredytowe (526 mln zł).

Połowa z tego miliarda to długi o charakterze kredytowym, czyli zobowiązania w bankach. Druga połowa to zobowiązania pozakredytowe, czyli różnego rodzaju rachunki za gaz, wodę czy prąd albo niezapłacone rachunki za telefon komórkowy czy telewizję kablową – mówi Sławomir Grzelczak.

Co istotne, w ciągu ostatnich trzech lat (od czerwca 2016 roku do czerwca br.) w tej grupie wiekowej przybyło najmniej niesolidnych dłużników. Ich liczba zwiększyła się w tym czasie o 7 proc., podczas gdy ogólna liczba osób opóźniających spłatę kredytów i bieżących rachunków wzrosła o 22 proc.

Z drugiej strony młodzi, którzy już wpadną w kłopoty finansowe, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia. W trzy lata zaległości 18–24-latków wzrosły prawie o połowę – podczas gdy w czerwcu 2016 roku średnia zaległość na osobę w tej grupie wiekowej wynosiła 4,9 tys. zł, tak obecnie dochodzi już do 7,1 tys. zł.

Sytuacja ulega pogorszeniu. Widzimy to przede wszystkim po średniej kwocie zaległości na osobę, która w ciągu trzech lat zwiększyła się o 3 tys. zł. Widzimy to też po liście dłużników – rekordzistów, na której najbardziej zadłużona osoba z województwa lubelskiego ma do spłaty 3,5 mln zł długu, podczas gdy jeszcze niedawno było to ok. 1,9 mln zł – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Statystyki pokazują też, że w dziesiątce obecnych rekordzistów pojawiły się też aż cztery kobiety, podczas gdy przed rokiem była tylko jedna. Natomiast w podziale na województwa widać, że największe problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych mają młodzi mieszkający w zachodniej i północnej części Polski oraz na Górnym Śląsku.

Najwięcej dłużników jest w największych województwach, to proste przełożenie. My natomiast zwracamy uwagę również na to, ile osób w tej kategorii wiekowej 18–24 lata ma przeterminowane zobowiązania w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Pod tym względem dominują województwa Polski Zachodniej – lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie, tam jest około 70 zadłużonych osób na tysiąc mieszkańców w wieku 18–24 lat. Natomiast lepiej pod tym względem wypada wschodnia część Polski – w województwach takich jak świętokrzyskie, małopolskie czy podkarpackie te długi są najlepiej spłacane – mówi Sławomir Grzelczak.

Z badania Quality Watch przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że aż 25 proc. młodych Polaków w wieku 18–24 lata przyznaje się do życia ponad stan, tracąc miesięcznie co najmniej 10 proc. swojego budżetu na zakup rzeczy zbytecznych czy zbyt drogich. Najczęściej jest to sprzęt RTV i AGD (32 proc.), dalej plasuje się elektronika – prawie ¼ badanych przeznacza zbyt duże kwoty na komputery, tablety czy telefony. Dalej młodzi Polacy wskazują wakacyjne wyjazdy i samochód, a spory odsetek (17 proc.) przyznaje też, że nie oszczędza na prezentach dla swoich bliskich – przyjaciół, partnera czy rodziny. Jedynie 12 proc. osób do 24 roku życia deklaruje, że w ogóle nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy.

Młodzi wydają więcej, niż pozwalają im na to zarobki, również na różnego rodzaju kursy, na dodatkową edukację, co akurat uważam za pozytywne, bo jest to inwestycja w przyszłość. Rzeczywiście jest szansa, że tego typu wydatki zwrócą się w życiu dorosłym – mówi Sławomir Grzelczak.

Prezes BIG InfoMonitor podkreśla jednak, że życie ponad stan i nadmierne zadłużanie może skutkować wpisem do rejestru dłużników, co później znacznie utrudni np. zaciągnięcie kredytu na zakup własnego mieszkania.

Jeżeli w naszych rejestrach banki czy firmy telekomunikacyjne widzą takiego dłużnika, to po prostu nie udzielają mu finansowania. Nie dadzą mu kolejnego telefonu czy dostępu do telewizji kablowej. Trzeba będzie płacić za różnego typu usługi gotówką i pożyczać od znajomych czy rodziny, co też nie zawsze jest możliwe, albo zdobywać jakieś droższe finansowanie, choćby od firm pożyczkowych. Dlatego lepiej mieć dobrą historię kredytową w BIK-u i w BIG InfoMonitorze, bo potem będzie łatwiej np. zaciągnąć kredyt hipoteczny na własne mieszkanie – mówi Sławomir Grzelczak.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(162)
Words don't c...
3 lata temu
To jest efekt rodziców wychowujących dzieci ( dziś dwudziestolatkowie) w nieprzerwanej formie ,że dziecko musi mieć wszystko.Wszystko! Najnowszego Iphona,samocgodzik do pracy, kanapeczki rano, obiadeczek, mamusia wypierze, tatuś zawiezie na imprezkę. Dziś ci dwudziestolatkowie mają myślenie,że całe życie trzeba mieć wszystkiego najwięcej by "czuć się dobrze." Niech rodzice spłacają długi za błędy wychowawcze. Temat Polaków jako całości zaciągających kredytów i Polska jako kraj gdzie za 10 lat będzie 15% emerytów i 13% pracujących to będzie dopiero problem. Programy 500 + dla tych, dla tamtych i jeszcze tamtych. Kto to wszystko spłaci? To juz jest inny temat, który dopiero się pojawi.
siwydarek
3 lata temu
................. BARDZO MALE ZADLUZENIE W POROWNANIU Z ZACHODNIMI KRAJAMI....
rob
3 lata temu
mialem 5 milionow dlugu I nie mam
abcd
3 lata temu
a moze napisza o dlugach ktore generuja firmy windykacyjne a ktore nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia.
no hate
3 lata temu
i przyjdzie czas ze trzeba bedzie splacic kredyt zaciadniety na 500+ wtedy bedzie placz i zbrzytanie zebow
ww
3 lata temu
Kolejne rządy zadłużając państwo ucza obywateli łatwego i przyjemnego życia na kredyt
sprawiedliwy
3 lata temu
Ludzie uwierzyli że nowy ustrój będzie lepszy uczciwszy ze place będa lepsze i uczciwsze ,a okazalo sie ze w demokracji jest większa nieuczciwość bo tylko nasz rząd dostaje bogate pensie ,mimo że nic nie robią ,i jest ich o połowę za dużo ,osłabiają kraj i odbierają pieniądze ludu pracującego ,bo utrzymanie tych nieużytecznych ludzi to miliardy ,prace z dobrą penisia zajete są przez rodziny i kolesi polityków ,więc lud chciałby żyć lepiej ,ale w tym kraju się nie da ,a nie każdy potrafi oszukiwać i kraść,uczono ich uczciwości w domach ,tylko jak widać nie w tym kraju ,bo z uczciwości mają tylko biedę i czyste sumienie ,a przyszlosci żadnej żenada
dr Amen
3 lata temu
Mieszkam w Wawie. W sumie z żoną wyciągamy ponad 20k miesięcznie netto. Mieszkamy w 4-pokojowym mieszkaniu ~80m2 z dwójką dzieci. Jeżdżę samochodem o wartości ~15k. Mam na głowie 1 mały kredyt. Co ciekawe na ulicach widzę mnóstwo ludzi w wieku 20-30 lat w samochodach 100k +. Zastanawiam się czy to młodzi managerowie z kosmicznymi penjami czy kredyciarze, którzy zastawią ostatnie portki byle się pokazać...
BANKSTER z !@...
3 lata temu
Polacy -długami to niech się martwią ci którzy chcieli na nich zarobić-i tyle w temacie lichwy bankierskiej!
xxxx
3 lata temu
Rząd niegospodarny to i obywatele niegospodarni.
Asd
3 lata temu
No pewnie, co roku nowe iphonika trzba kupic zeby wsrod innych glabow poszpanowac. Ciuchy, imrezy na miescie i wyjazdy i zanim zaczna naprawde zyc wpadna dlugi. Pracowac sie nie chce, bo to takie niezbyt trendy, co pozostaje?
stary
3 lata temu
powinno sie pomagac takim osobom
ulll
3 lata temu
przez długi rozpadaja sie rodziny ehhh
slams
3 lata temu
ludzie nie placcie kartami bo widac na co wydajecie ile zarabiacie itd..
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić