Czy wiedziałeś, że... Jowisz wcale nie krąży wokół Słońca?

34

Jowisz jest piątą planetą od Słońca i gazowym olbrzymem, który wielkością przerasta każdą inną planetę Układu Słonecznego. Niesamowite rozmiary sprawiają jednak, że nie do końca można powiedzieć, iż obiekt ten krąży wokół najbliższej gwiazdy w ten sam sposób, jak inne planety.

Czy wiedziałeś, że... Jowisz wcale nie krąży wokół Słońca?
(Wikipedia)

Jak to działa? Weźmy na przykład Międzynarodową Stację Kosmiczną i Ziemię. Wbrew powszechnemu mniemaniu ISS... nie krąży wokół naszej planety. Stacja Kosmiczna i Ziemia przemieszczają się wokół tego samego punktu, który ze względu na znaczną różnicę ich mas wypada w centralnym punkcie Ziemi. Stwarza to złudzenie, że ISS krąży wokół niej. Prawidłowość ta dotyczy wszystkich obiektów w kosmosie poruszających się po orbitach.

Masa Jowisza jest 2,5-krotnie większa niż łączny ciężar pozostałych planet Układ Słonecznego. Konsekwencją tak ogromnej masy jest to, iż środek grawitacji pomiędzy planetą a Słońcem wcale nie wypada w centralnym punkcie gwiazdy. Portal iflscience wskazuje, że miejsce to znajduje się o 1,07 promienia Słońca nad jego powierzchnią.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić