Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

#dobrebopolskie Polka najważniejszą kobietą dwustulecia w Szkocji

Podziel się

Najbardziej wpływowa kobieta przez ostatnich 200 lat to Maria Skłodowska-Curie. W szkockim głosowaniu Polka pokonała samą Margaret Thatcher.

#dobrebopolskie Polka najważniejszą kobietą dwustulecia w Szkocji
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Ankieta przeprowadzona została przez dużą firmę ubezpieczeniową Scottish Widow. Powstała ona w 1815 r. pierwotnie w celu zapewnienia pomocy finansowej żonom, córkom i siostrom zmarłych osób. W badaniu wzięło udział 2 tysiące respondentów z Wielkiej Brytanii. W Szkocji Maria Skłodowska-Curie uzyskała największą liczbę głosów.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło byłej premier Wielkiej Brytanii. Zaraz za Margaret Thatcher uplasowała się sufrażystka Emmeline Pankhurst. Analizując wyniki głosowania historyk Suzannah Lipscomb stwierdziła, że w zestawieniu znajdują się kobiety, które wywarły olbrzymi wpływ na historię świata.

Trzeba jednak pamiętać, że za każdą postacią kryje się jej historia. Życie takich osób nie zawsze usłane jest różami, czasem są to bardzo dramatyczne i bolesne historie. W dawnych czasach kobiety musiały mierzyć się z przeciwnościami: szowinizmem, nietolerancją, ksenofobią czy seksizmem – dodaje Pankurst.

Respondenci musieli wskazać także cechy osobowości kobiety wpływowej. Ciekawe jest to, że najczęściej wymienianą cechą przez osoby młodsze było posiadanie ambicji. Natomiast osoby starsze wskazywały głównie empatię oraz umiejętność współczucia.

Lista 10 najbardziej wpływowych kobiet ostatnich 200 lat wg Szkotów:

  1. Maria Skłodowska-Curie (29% głosów)
  2. Margaret Thatcher (24% głosów)
  3. Emmeline Pankhurst (17% głosów)
  4. Królowa Elżbieta II (16% głosów)
  5. Matka Teresa (14% głosów)
  6. Florence Nightingale (11% głosów)
  7. Księżna Diana (11% głosów)
  8. Rosa Parks (11% głosów)
  9. Angela Merkel (8% głosów) 10.Królowa Wiktoria (7% głosów)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić