Radosław Opas
Radosław Opas| 

Donald Trump ogłosi "umowę stulecia". Sensacyjne informacje z Izraela

128

Media w Izraelu donoszą, że prezydent USA Donald Trump ogłosi w najbliższym czasie podpisanie przełomowej dla kraju umowy. Wielu nazywa ją "umową stulecia", która ma zawierać pokojowy plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump (Getty Images, DREW ANGERER)

Doniesienia o umowie opublikowała gazeta "Israel Hayom". Według informacji posiadanych przez dziennik, historyczny układ ma zostać zaprezentowany po przeprowadzeniu nadchodzących wyborów parlamentarnych w Izraelu, zaplanowanych na 2 marca 2020 roku.

Waszyngton w ciągu kilku dni zdecyduje, czy udostępni wszystkie szczegóły planu rozstrzygnięcia sprawy palestyńskiej, czy też Donald Trump zachowa je do końca wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się w listopadzie przyszłego roku – napisała gazeta "Israel Hayom".

Porozumienie ma dotyczyć konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zagraniczni eksperci twierdzą, że umowa ma zawierać kluczowe postanowienia, które znacząco wpłyną na przyszłość Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Zobacz także: Zobacz także: Niesamowita nekropolia w Izraelu

Pakt miał zostać opublikowany już we wrześniu. Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały jednak wtedy, że poczekają z udostępnieniem jego zapisów, aż ustabilizuje się sytuacja polityczna w Izraelu. Administracja USA miała być rozczarowana niezdolnością premiera Benjamina Netanyahu do utworzenia stabilnego rządu.

Administracja USA bada możliwość opublikowania planu i ujawnienia wszystkich jego szczegółów w okresie wyborów odbywających się w Izraelu lub przełożenia tego wydarzenia na wybory prezydenckie w USA – poinformował izraelski dziennik.

"Israel Hayom" należy do Sheldona Adelsona. 86-letni amerykański przedsiębiorca pochodzenia żydowskiego jest znany ze wspierania republikańskich polityków w USA. W ostatnich wyborach prezydenckich w 2017 roku przekazał 100 milionów dolarów na kampanię Donalda Trumpa.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić