Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Egipt. Dokonano egzekucji najniebezpieczniejszego terrorysty w kraju

119
Podziel się

Wyrok na bojowniku został wykonany w poniedziałek 24 lutego. W chwili śmierci Hisham al-Ashmawa miał 42 lata. Decyzja o jego egzekucji została wydana przez Sąd Wojskowy. Był odpowiedzialny za kilka ataków terrorystycznych.


Hisham al-Ashmawa
Hisham al-Ashmawa (East News)

Al-Ashmawa został aresztowany 8 października 2018 roku w Libii. 28 maja 2019 r. terrorystę wydano władzom Egiptu, które zadecydowały o postawieniu go przed Sądem Wojskowym.

Wyrok wydano w listopadzie 2019 roku. Jak podaje "See News", Al-Ashmawa był uważany za szczególnie cennego więźnia ze względu na wiedzę wywiadowczą, jaką dysponował.

Kim był Hisham al-Ashmawa?

Hisham al-Ashmawa był islamskim bojownikiem. Przed przystąpieniem do ekstremistów pełnił służbę jako oficer egipskiej armii, do której dołączył w 1996 roku. Należał do jednostki Thunderbolt Forces.

Radykalizacja byłego oficera przebiegała stopniowo. Jego stan psychiczny znacznie pogorszył się po śmierci ojca w 2010 roku, co wpłynęło na pogłębienie radykalizacji. W 2011 roku został zwolniony z wojska w wyniku oskarżeń o szerzenie wśród żołnierzy ideologii terrorystów.

Al-Ashmawa był powiązany m.in. z Al-Kaidą. Posługiwał się pseudonimem Abu Omar al-Muhajir. Brał udział w organizacji licznych zamachów, m.in. odpowiadał za zabójstwo egipskiego prokuratora generalnego Hishama Barakata w 2015 roku.

Hisham al-Ashmawa był uważany za najniebezpieczniejszego terrorystę w kraju. Dzięki doświadczeniu, które zdobył w trakcie służby wojskowej, kierował dobrze zorganizowaną grupą partyzantów, walczącą z rządowymi siłami bezpieczeństwa w Egipcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(119)
Lin
miesiąc temu
Błąd ze go zabili. Powinien pracować ciężko przy nawadnianiu pustyni aż by padł na r y j. Mamy kryzys klimatyczny i ktoś te ciężkie prace w ekstremalnych warunkach musi wykonać. Uważam ze skazani za najcięższe przestępstwa są najlepszym materiałem na tego typu prac.
Pik
miesiąc temu
Przestancie uzywac slowa "bojownik" gdy opisujecie terroryste i morderce.
Dzido
miesiąc temu
I to jest dobra wiadomość
sagittarius
miesiąc temu
w końcu jakaś pozytywna wiadomość!
anna
miesiąc temu
brawo Egipt
Najnowsze komentarze (119)
BekaZGazet
miesiąc temu
Te gazety takie bery cisną że to aż oczy się pocą ze śmiechu
Nick
miesiąc temu
Szkoda człowieka
men
miesiąc temu
no i pasit, kolejny udał się na łono swego boga do którego wzdychają kilka razy dziennie
LePaw
miesiąc temu
w Polsce zwanej PRL-em przez lata całe terrorystom i mordercom stawiano pomniki i urządzano akademie "ku czci". Gdy Polskę zaczęto nazywać III RP następnym terrorystom i mordercom zwanym "wyklętymi" zaczęto stawiać pomniki i czcić ich pamięć w każdy dostępny sposób. Wszystko to przez ciągłe zapotrzebowanie motłochu na "jedynie słusznych bohaterów".
Malakian
miesiąc temu
Dobra najsurowsza z kar...ale jaka??
uij
miesiąc temu
h mu w łeb!!!!!!!!!!
senior
miesiąc temu
stare cwaniaki politycy zawsze ogłupią młodych ,porywczych ludzi. z oczu już zapewne nie żyjącego bojownika bije smutek,refleksja. widać ,że był pobity a do jego stanu,sytuacji życiowej doprowadziła totalna indoktrynacja religijna imamów w szeregach armii egipskiej. walczył w utopijnej sprawie ,gdzie prawem w jego kraju miały być prawa koranu ,który z arabów ,którzy tyle rozwiązań wnieśli w rozwój cywilizacji świata ,ale przez średniowieczny fanatyzm religijny drzemiący nadal wśród arabów uczynił z nich ludzi złych i nie korzystający z własnego rozumu czy mógłby być lepszym człowiekiem ?
Nikola
miesiąc temu
Jaka szkoda takie ciacho z niego było.
nick
miesiąc temu
https://twitter.com/Omar_Gaza/status/1231505360374157313
Ppe
miesiąc temu
No mozna mozna. Kara smierci jak sa powody.
PITer
miesiąc temu
Niedobrze. Trafił do swoich. Zza grobu będzie groźniejszy.
Emeryt.
miesiąc temu
Bojownik?Dla mnie to bandyta,zbrodniarz,przestępca!!!Redaktorzyny-przestańcie takich "ludzi" nazywać bojownikami!!!!
Z 2 powodów
miesiąc temu
Pasowałby mu pseudonim "Bury".
Zreo tole
miesiąc temu
Brawo
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić