Elżbieta II po raz pierwszy zabrała głos na temat brexitu

Brytyjska monarchini wykorzystała okazję podczas bankietu na cześć królewskiej pary z Holandii.

Obraz
Źródło zdjęć: © East News | NIEBOER/PICTURE PRESS EUR/SIPA/SIPA

Do tej pory Elżbieta II milczała w kwestii, która rozpala emocje nie tylko na Wyspach. W trakcie przyjęcia w Pałacu Buckingham królowa wyłożyła karty na stół, opisując wzajemne stosunki Wielkiej Brytanii z Holandią - informuje "Daily Express".

Kiedy patrzymy w kierunku nowego partnerstwa z Europą, to naszymi największymi atutami są wspólne wartości i wzajemne zaangażowanie. Nawet po zmianach nasz trwały sojusz pozostanie silny, a jako naród innowatorów patrzymy z ufnością w przyszłość - mówiła monarchini.

Komentatorzy podkreślają, że królowa podzieliła stanowisko rządu w Londynie. Można je streści w zdaniu, że "Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie Europę".

Bankiet wydano na cześć króla Willema-Aleksandra i jego żony Maximy. Holenderska para królewska przyjechała do Londynu z oficjalną wizytą. W przemówieniu Elżbieta II podkreślała ścisłe powiązanie gospodarcze obu krajów, a także współpracę kulturalną i sportową.

Bankiet na cześć królewskiej pary z Holandii
© East News | YUI MOK/AFP

Elżbieta II została w pewien sposób wywołana do tablicy przez króla Holandii. We wcześniejszym przemówieniu w brytyjskim parlamencie monarcha wezwał do zakończenie niepewności w sprawie pobrexitowych losów Holendrów mieszkających na Wyspach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie