Wróć na
Natalia Bogucka
|

Europejskie mocarstwa grożą nałożeniem sankcji na Iran

58
Podziel się

Wielka Brytania, Francja i Niemcy uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów w związku z naruszeniem przez Iran kluczowych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 r. Może to doprowadzić do nałożenia na Teheran sankcji i zerwania porozumienia.

Europejskie mocarstwa grożą nałożeniem sankcji na Iran
(East News)
bCIqYEMR

We wtorek Wielka Brytania, Francja i Niemcy przekazały, że uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów z Iranem. To reakcja tzw. grupy E3 na nieprzestrzeganie przez Iran zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej z 2015 r. Mocarstwa podkreśliły, że działania Iranu "nie pozostawiły im wyboru".

Zrobiliśmy to w dobrej wierze, a naszym głównym celem było utrzymanie porozumienia nuklearnego - napisali w oświadczeniu sygnatariusze.

Mechanizm rozstrzygania sporów polega na skierowaniu problemu do wspólnej komisji UE, która będzie próbowała go rozwiązać. Jeśli po zakończeniu procedury państwa nie będą usatysfakcjonowane, mogą skierować sprawę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która może zagłosować za przywróceniem sankcji na Iran. BBC podkreśla, że oznaczałoby to zerwanie umowy nuklearnej.

bCIqYEMT

Odkąd USA wycofały się z umowy nuklearnej w 2018 r., Iran stopniowo znosił wszelkie limity produkcji wzbogaconego uranu. Teheran tłumaczył, że ma do tego prawo, skoro Waszyngton przywrócił sankcje. Europejskie mocarstwa podkreśliły, że nie akceptują tego argumentu.

Na początku stycznia Iran ogłosił, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z porozumienia. Poza USA i tzw. grupą E3 umowę z Iranem podpisały Chiny i Rosja.

Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb - podała irańska telewizja państwowa.

bCIqYEMZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCIqYENu
KOMENTARZE
(58)
Darek
6 miesięcy temu
Wygońcie najpierw tych żandarmów zza oceanu.. Oni są zawsze tam, gdzie czują zyski, nie dla pokoju.. Na ich teren nikt obcy nie wkracza, nie jest agresorem tak jak oni.. Nie mam nic do amerykańskich obywateli ale polityka ich drażni już cały świat.. Każdy kraj ma prawo żyć na swój sposób, każde stworzenie ma prawo do własnego, godnego życia.. Człowiek nie jest pępkiem świata bo ma broń.. Można żyć bez wojen i brudnej polityki..
KLM@
6 miesięcy temu
To taka sama prawda jak ta broń masowego rażenia,którą miał mieć Saddam Hyssein. Do dziś jej nie odnaleziono. Adlatego,żę jej igdy nie miał.
🤣🤣🤣🤣🤣
6 miesięcy temu
MOCARSTWA-NIEMCY,FRANCJA I WIELKA BRYTANIA 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bCIqYENv
Ali Agca
6 miesięcy temu
Dokąd Bank centralny Iranu jest w rękach Iranu a nie w rękach złodzieja Rothschilda, dotąd będzie tam gorąco.
Warszawiak
6 miesięcy temu
Macron , naczelny Mason we Francji niech się najpierw upora z policją i tymi mundorowymi małpami, zamieszkami i niepokojami, jakuch jest przyczyną a potem niech udaje piewcę pokoju. Kompletny hipokryta, którego już rodacy powinni dawno wywieźć na taczkach do Loary, jak rzymscy bohterzy nieszczęsną pahamamę.
Najnowsze komentarze (58)
SuperGość
6 miesięcy temu
Darek, skorzystałem z twojej rady by wygonić kogoś z za oceanu z chałupy i wziąłem kija i obszedłem wszystkie kąty i w końcu znalazłem i wygnałem 2 Chińczyków, jednego Afgańca i dwóch Turków czy Syryjczyków. Sami z resztą wydarli za ocean Wasie z Tuły zostawiłem bo miał flache samogonki i przyrzekł mi, że jutro jak dojrzejemy to da się wygnać z chęcią za ocean ale Atlantycki. Może ty masz jakąś radę jak znaleźć i wygonić jeszcze kogoś zza oceanu zwłaszcza za ocean. Twój
fad
6 miesięcy temu
Wprowadzone przez USA sankcje są realizowane nie tylko przez USA ale też kraje europejskie . Zakaz sprzedaży swoich towarów , a w tym ropy ma spowodować głód w Iranie i zmianę władzy. Dodatkowo Iran jest okrążony z każdej strony przez US manów w ilości 62000 żołnierzy. To nie jest normalne. Straszenie Iranu który nikogo nie zaatakował, a tylko sam się broni to zwykła obłuda. Dajcie im żyć wg swoich zasad w swoim własnym kraju. Przykład krajów północnej Afryki pokazuje czym się kończy "bratnia pomoc". Irak i Syria tez się o tym przekonali. A wszystko za sprawą żydowskiego głodu na ropę
prawda:
6 miesięcy temu
Iran to chłopiec do bicia dla USA i EU
Unia-Komuna
6 miesięcy temu
niech sie unia wypcha ze swoimi "standardami"
co to ma być!
6 miesięcy temu
jeśli francja może mieć broń atomową, to dlaczego nie Iran ?
Hasan
6 miesięcy temu
Iran powinien olac Niemców tych morderców i innych
Wincenty
6 miesięcy temu
To nie w porządku że Unia chce nałożyć sankcje kiedy to nie Iran złamał umowę. Podwójne standardy
watch tower
6 miesięcy temu
Umowa nuklearna jest juz zerwana. Iran kontynuuje uszlachetnianie uranu i zapowiedzial ze w preciagu 10 miesiecy bedzie w posiadaniu bomby atomowej.Taki scenariusz spedza sen z oczu calego Izraela. Jezeli USA w ciagu tych 10 miesiecy nie "wykoncza" Iranu to moze byc za pozno. Trump nie tylko kazal zlikwidowac Salemaniego to teraz jeszcze wykorzystujac pomylkowe zestrzelenie Ukrainskiego samolotu zaczyna z innej beczki .Chce kupic iracka opinie publiczna i oferuje pomoc,wspolczucie i zrozumienie uciemiezonemu narodowi przez iracki rezim klamcow i mordercow wlasnego narodu.Tak moze zaczac sie iracki "Majdan". Wizerunki Samaliniego juz sa zrywane w miejscach publicznych.
bCIqYENn
Grzes
6 miesięcy temu
Hihi...mocarstwa...a imperium Polskie co na to?
kaczus1
6 miesięcy temu
Iran musi mieć broń jądrową bo inaczej terroryści amerykańscy ich wykończą, tylko posiadanie broni jądrowej , daje gwarancję zażegnania niebezpieczeństwa terroru amerykańskiego a reszta to są ich niewolnicy
Yale
6 miesięcy temu
Po aktywności sowieckich trolli i ich lewackich slugusow widze ze sojusz terrorystow islamnskich i komunistow ma się swietnie.
CHRISTOPHER
6 miesięcy temu
My mamy takiego samego swirnietego fanatyka , tylko bez zarostu i tej ,, beretki ,, . Cala reszta sie zgadza , wlacznie z kolesiami.
Mgk
6 miesięcy temu
Nie ma sprawy, Wielki Imperium Polskie załatwi tą sprawę.
Zezem
6 miesięcy temu
Rottweilery na krótkiej smyczy zaskomliły i czekają na polecenia pana.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić