Radosław Opas
Radosław Opas| 

Facebook ukarany rekordową grzywną. Zaboli nawet Marka Zuckerberga

73

Gigantyczna kara dla Facebooka została zatwierdzona przez Federalną Komisję Handlu w USA. Firma Marka Zuckerberga będzie musiała zapłacić 5 mld dolarów. Sprawa ma związek z firmą Cambridge Analytica, która miała dostęp do prywatnych danych użytkowników Facebooka.

Facebook ukarany rekordową grzywną. Zaboli nawet Marka Zuckerberga
(Getty Images, Antoine Gyori - Corbis / Contributor)

Facebook będzie musiał bardzo słono zapłacić. Grzywna nałożona przez komisję wyniesie około 5 mld dolarów. Według anonimowych źródeł znajdujących się blisko sprawy, decyzja o niej została przegłosowana wynikiem 3:2.

Karę musi jeszcze zatwierdzić Departament Sprawiedliwości. W większości spraw nie kwestionuje on jednak decyzji komisji handlu. Gdy wyrok zostanie oficjalnie ogłoszony, grzywna dla Facebooka stanie się najwyższą w historii Stanów Zjednoczonych. Tak dużej kary, firma technologiczna w USA nie otrzymała bowiem nigdy wcześniej - donosi "The Guardian".

Dochodzenie w sprawie wszczęto w 2018 roku. Kara jest pokłosiem wycieku na jaw informacji, jakoby Facebook udostępniał poufne dane swoich użytkowników. W przeprowadzonym śledztwie udowodniono, że firma naruszyła porozumienie z 2011 roku. Firma Cambridge Analytica pozyskała prywatne informacje należące do blisko 50 mln osób.

Zobacz też: To pierwsze takie miejsce w Europie. Facebook wybiera Warszawę

Wiele osób twierdzi, że kara jest za mała. Niektórzy przedstawiciele władzy i organizacji pozarządowych uważają, że grzywna nałożona na Facebooka jest zbyt niska. Według nich, w przypadku amerykańskiej firmy zastosowano taryfę ulgową.

To nie jest grzywna, to przysługa dla Facebooka i zwykły bilet parkingowy, który oczyści ich z prowadzenia nielegalnego i inwazyjnego nadzoru swoich użytkowników - powiedział Matt Stoller, pracownik Instytutu Otwartych Rynków, który specjalizuje się w kwestiach monopolistycznego prowadzenia działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić