aktualizacja 

Facebook usunął z serwisu podejrzane konta

123

Blisko tysiąc stron, grup i kont zniknęło z Facebooka i Twittera. Globalne serwisy społecznościowe usunęły użytkowników za "nieprawdziwe" i "manipulujące" zachowania.

Facebook usunął z serwisu podejrzane konta
(PAP/EPA, ETIENNE LAURENT)

Wszystkie zlikwidowane lub zawieszone konta zostały oskarżone o sianie propagandy Były powiązane z Rosją i Iranem. Uznano, że wprowadzają w błąd innych użytkowników poprzez publikowanie fałszywych informacji. Facebook ogłosił, że decyzja o wyłączeniu kont jest efektem wielomiesięcznego dochodzenia.

Zakazujemy tego typu zachowań, ponieważ chcemy, aby ludzie mieli zaufanie do nawiązywanych przez siebie relacji - ogłosiła firma w swoim oświadczeniu.

Z serwisu Marka Zuckerberga zniknęło ponad 650 stron i grup. Z kolei Twitter zawiesił 284 konta. Serwis stwierdził, że manipulowały innymi użytkownikami, a akcja miała skoordynowany charakter - relacjonuje BBC News. Facebook podał, że powiadomił władze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych o wynikach swojego śledztwa.

Wiele z usuniętych grup i stron było powiązanych z rządem w Teheranie. Zgodnie z informacjami podanymi przez Facebooka tylko na Instagramie zidentyfikowano 76 takich kont. Niektóre działały od 2011 roku, funkcjonowały w językach arabskim i perskim, ale również wyrażały opinie na temat polityki Waszyngtonu i Londynu po angielsku.

Usunięto również strony i grupy łączone z Rosją, które publikowały fake newsy. Niektóre zostały wcześniej zidentyfikowane przez służby USA jako konta powiązane z wywiadem Moskwy.

W poniedziałek Microsoft zaalarmował o ataku rosyjskich hakerów. Firma podała, iż celem grupy Fancy Bear był m.in. Międzynarodowy Instytut Republikański i ośrodek analityczny Hudson Institute. Rosjanie próbowali wykraść dane, jednak atak został odparty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić