Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Forbes przedstawia największe polskie firmy

1

Magazyn "Forbes" przedstawił najnowszy ranking 100 największych polskich prywatnych przedsiębiorstw w 2016 r. Znalazły się w nim firmy odzieżowe, kosmetyczne oraz obuwnicze. Ranking ułożono w oparciu o kryterium wartości. Oto pierwsza dziesiątka.

Forbes przedstawia największe polskie firmy
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Artur Andrzej)

1. Cyfrowy Polsat. Wartość: 26,8 mld PLN. Zygmunt Solorz-Żak, który jest właścicielem firmy, majątek zbudował właśnie dzięki Polsatowi. Przychody Cyfrowego Polsatu w 2015 r. wyniosły 9,8 mld PLN. Złożyło się na nie 6 mln abonentów platformy. Jest ona dzisiaj największym dostawcą usług telewizyjnych w kraju. Kluczowe w walce z Canal+ okazały się niskie ceny. Firma jest również właścicielem operatora sieci Plus, który ma 12 mln aktywnych kart SIM.

2. LPP, wartość: 8,9 mld PLN. Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay – te marki pozwoliły właścicielowi, Markowi Piechockiemu, znaleźć się na drugim miejscu rankingu. Najważniejszych składnikiem firmy jest bez wątpienia Reserved, która coraz śmielej konkuruje z takimi gigantami jak Zara oraz H&M. Firma LPP posiada w Polsce 1000 salonów oraz 700 poza granicami kraju.

3. CCC. Wartość: 7,5 mld PLN. Druga po Deichmannie sieć obuwnicza w Europie. Właściciel, Dariusz Miłek, posiada dzisiaj ponad 1100 sklepów w Polsce i za zagranicą. Dynamika ekspansji jest niesłychana. Firma otwiera nowy sklep poza Polską średnio co trzy dni. Plany na 2017 r. to stać się numerem jeden w Czechach i na Węgrzech, gdzie przegrywa jedynie z marką Deichmann.

4. Synthos. Wartość: 6,4 mld PLN. Spółka z branży chemicznej zanotowała duży wzrost wartości w ostatnich latach. Wcześniej znana jako „Dwory”, została przejęta przez obecnego właściciela, Michała Sołowowa. Dzięki jego strategii w ciągu 5 lat przychody wzrosły z poziomu 1,2 mld do 5,5 mld PLN. Chociaż sytuacja na rynku chemicznym nie jest już tak korzystna, Synthos dalej utrzymuje świetne wyniki.

Zobacz także:

5. Polpharma. Wartość: 5,04 mld PLN. Właścicielem firmy jest Jerzy Starak. Przejął ją w 2000 r. Polopiryna, Ranigast czy Etopiryna to najbardziej znane marki leków, które znajdziemy w portfelu firmy. Przedsiębiorstwo przynosi 3 mld PLN przychodów rocznie.

6. Kruk. Wartość: 4,97 mld PLN. Właściciel Piotr Krupa windykacją zajął się przypadkiem. Wcześniej chciał być sędzią. Podczas pierwszych lat działalności zdał sobie sprawę, że tylko niewielka część dłużników to osoby, które nie chcą ich płacić. Reszta ma po prostu problemy finansowe. Krupa postawił na formę ugodową i rozkładanie długów na raty. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

7. Ciec. Wartość 4,85 mld PLN. Kolejna firma z branży chemicznej. Właścicielami są Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk – dzieci Jana Kulczyka. To jedna z najdłużej prywatyzowanych spółek w kraju. Zgłaszali się po nią zarówno Polacy (m.in. Sołowow) jak i zagraniczne podmioty z funduszem Bain Capital, z założonym przez Mitta Romneya na czele.

8. Inter Cars. Wartość 4,82 mld PLN. Firma zajmująca się handlem częściami samochodowymi jest dzisiaj największą tego typu w Europie Środkowej oraz piątą w Europie. Jej właściciel, Krzysztof Oleksowicz, z wykształcenia filozof, zaczynał od naprawy i handlu autami z Niemiec. Szybko jednak zdał sobie sprawę, że to części do tych aut stanowią klucz do sukcesu.

9. Asseco Poland. Wartość: 4,5 mld PLN. *Spółka z branży IT, dzisiaj szósta tego typu w Europie. Właścicielem jest *Adam Góra, który przed laty postawił na model opierający się na
sprzedaży własnego oprogramowania oraz przejmowaniu innych firm. Firma, pod względem wyników za 2015 rok, ustępuje tylko Polkomtelowi.

10. TZMO. Wartość 4,32 mld PLN. Właściciel marek Bella, Pollena Eva czy Seni. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, bo tak należy rozwinąć skrót, to firma, za której sukcesem stoją ludzie ze środowisk medycznych i akademickich. Właściciel Jarosław Józefowicz oraz pracownicy (współwłaściciele) od 1991 r konsekwentnie rozwijają przedsiębiorstwo.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Źródło: Forbes

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić