o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Gdańsk. Archeolodzy ujawnili nowe odkrycie na Westerplatte

92
Podziel się

Archeolodzy pracujący przy wykopaliskach na Westerplatte w Gdańsku odnaleźli ludzkie szczątki. Prawdopodobnie należą do żołnierza poległego we wrześniowych walkach 1939 roku. To już ósme szczątki odnalezione na Westerplatte w czasie najnowszych badań.

Gdańsk. Archeolodzy ujawnili nowe odkrycie na Westerplatte
(East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bDYIIsWJ

We wrześniu na Westerplatte rozpoczęły się kolejne badania archeologiczne. Zespół badaczy z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku natrafił łącznie na szczątki ośmiu osób. Wszystko wskazuje na to, że są to żołnierze polegli w podczas obrony Westerplatte.

Najnowszego znaleziska dokonano w poniedziałek 28 października. Szkielet odkryto podczas wyciągania innego ze zbiorowego grobu. Szczątki spoczywają na głębokości około 130 cm i są zwrócone twarzą do ziemi.

Podczas wykopalisk w Gdańsku natrafiono także na ładownicę z polską amunicją oraz polskie guziki mundurowe. Są to jasne wskazówki, że odnalezione szkielety należą do żołnierzy z czasów II wojny światowej.

bDYIIsWL
Zobacz także: Zobacz także: Chcą odtworzyć twarze poległych na Westerplatte

Są to polscy bohaterowie, którzy już dawno powinni zostać odnalezieni i, co więcej, uroczyście pochowani. To bohaterowie naszej wolności. My od dłuższego czasu wiedzieliśmy, czego szukamy, pogłębione badania naszych archeologów mówiły, że szczątki żołnierzy są najprawdopodobniej przy wartowni nr 5 – powiedział w rozmowie Radiem Gdańsk dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.

Badania archeologiczne objęły dotąd około 18 tys. m kw., co stanowi trzy procent dawnego terenu wojskowego. Prace archeologiczne będą kontynuowanie i zostaną przeprowadzone kompleksowo. Ich celem jest sprawdzenie jak największego obszaru składnicy nr 5 zbombardowanej na początku wojny.

bDYIIsWR

Naukowcy zapowiedzieli, że postarają się odtworzyć twarze odnalezionych żołnierzy. Chcą także ustalić ich tożsamość, dlatego zwracają się z prośbą do osób, które w rodzinach miały żołnierzy walczących na Westerplatte Do identyfikacji potrzebny jest materiał DNA.

Zobacz także:

1 września 1939 wybuchła II wojna światowa. Znasz te słowa z gwary okupacyjnej?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYIIsXm
KOMENTARZE
(92)
Gość
rok temu
Odkrycie godne wynagrodzenia i prac naukowych na jego kanwie. Nikt już nie powie że byli tam kosmici.
NOtak
rok temu
Marne odkrycie w miejscu o którym wszystko wiadomo. Na pewno nie było tam kosmitów ,wiadomo kto tam ginął
Czytelnik
2 lata temu
Śmiechu warte. Tydzień przed 80 rocznicą kupują działkę i budują muzeum. To przypomina drogowców przed zimą przed zimą jest ponoć ok a ledwo śnieg spadnie zaskoczenie...
bDYIIsXn
Dulcynella
2 lata temu
Labmadziara słucha...
Cirek
2 lata temu
Brawo PIS. Chętnie wziąłbym urlop i pomógł archeologom. Za darmo. W imię bohaterów. Dajcie ogłoszenie o naborze do prac to się zgłoszę.
Aro
2 lata temu
Już wiadomo czemu niemieccy folksdojcze tak bardzo nie chcieli żeby na tym terenie było godnie upamiętnione miejsce, woleli śmietnik i kibel dla żuli. Westerplatte to symbol niemieckiej hańby, i niemieckich sługusów którzy teraz bawią się we włodarzy tego terenu. Westerplatte nie należy do Gdańska, bo w jego obronie nie polegli gdańszczanie tylko Polacy, gdańszczanie brali czynny udział w mordowaniu swoich polskich sąsiadów. Takie są fakty.
Oj oj
2 lata temu
heh - obudź się - na tym forum jest inny temat
asdf
2 lata temu
Kuźwa, jakie odkrycie? Normalka, przez tydzień było to pole zaciętej walki, żołnierze ginęli a ich zwłoki chowano natychmiast tam, gdzie padli. Potem nikt już do sprawy nie wracał, bo nie było sprzyjających okoliczności.
Rebelion666
2 lata temu
Polsko, ja cię kocham i nienawidzę!!! Tak, taka ambiwalencja, więc zrób wszystko bym cię tylko kochał! Nie propaganda, nie opresyjna, durna polityka i durne, zmieniające się prawa, nie nędzna pensja, nie martyrologia i wybielanie siebie... I można by dalej.... Zacznij być rozsądna, dojrzała, odpowiedzialna, życzliwa, przyjazna, mądra i po prostu dobra!!!
Korwin
2 lata temu
Dlatego przestańmy czytać skorumpowaną WP.PL
Lis
2 lata temu
POwcy ogłoszą ze skoro to nie Niemcy to nie warto sie tym zajmować - tak kase Angela a oni wykonają kazd6 rozkaz
Maryna
2 lata temu
A co na to Dulka?zajeta odznaczanjem Pawliczka Dewelopera?
Alicja
2 lata temu
I niech ktos jeszcze powie że tym terenem powinien zarządzać gdanski ratusz.
bDYIIsXf
qaz
2 lata temu
Nawet oceniać nie można niewłaściwych politycznie komentarzy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić