Janusz Maj| 
aktualizacja 

Genialny gimnazjalista wydrukował protezę ręki dla nauczycielki

24

Chłopak stworzył implant w domowych warunkach. Korzystał z dostępnych bezpłatnie źródeł.

Genialny gimnazjalista wydrukował protezę ręki dla nauczycielki
(youtube.com/crazynauka)

To miał być zwykły gimnazjalny projekt. 16-letni Michał Raczkowski z Milanówka stworzył protezę ręki z myślą o nauczycielce hiszpańskiego. Wystarczyła drukarka 3D, mikrokomputer Arduino za około 100 złotych, otwartoźródłowe projekty i dużo zapału.

Pierwsza wersja protezy pozwalała już na chwyt szklanki i programowanie innych codziennych czynności. Była wyposażona w 9 podukładów sterujących i 5 cyberścięgien. Choć ograniczała się do ruchomego przedramienia i dłoni, to okazała się przełomem dla młodego twórcy i nauczycielki.

Jak działa sterowanie protezą? Wykorzystuje ona czujnik aktywności mięśni. Wystarczy więc zacisnąć np. mięśnie drugiej ręki, a proteza zareaguje. Niestety to rozwiązanie jest dość kosztowne, więc Michał skorzystał na razie z jednego czujnika.

Kłopot w tym, że proteza jest bardzo ciężka. O wiele cięższa niż proteza kosmetyczna, której kiedyś używałam. Gdyby zmienić użyte materiały, byłaby dużo wygodniejsza - mówi Astrofazie nauczycielka i rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Paulina Malinowska - Kowalczyk.

Wynikiem 18-miesięcznych prac jest drugi prototyp. Bardziej zaawansowana kończyna wciąż wymaga "odchudzenia" z użyciem lżejszych materiałów. Kolejnym długoterminowym celem jest sterowanie protezą bez użycia stacjonarnego komputera. 16-latek przyciąga jednak uwagę firm technologicznych i zyskuje wsparcie na profesjonalny rozwój projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić