o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|

Hordy agresywnych mrówek. Plaga po huraganie Harvey

59
Podziel się

Mieszkańcy Teksasu zmagają się z ogromną powodzią, którą przyniósł huragan Harvey. Żywioł wywołał jednak jeszcze jedną plagę. W sieci wybuchła panika.

Hordy agresywnych mrówek. Plaga po huraganie Harvey
(Twitter, Bill O'Zimmermann)
bDgmosiJ

Kolonie czerwonych mrówek płyną po powierzchni wody. Takie widoki masowo pojawiają się w sieci na zdjęciach wrzucanych przez mieszkańców stanu zalewanego najgorszą powodzią od 50 lat. Owady budują "tratwy" ze zmarłych osobników. Budowle pozwalają przetrwać pozostałym mrówkom, które dryfują na takich konstrukcjach w wielu miejscach Teksasu. Nawet specjaliści są zaskoczeni skalą zjawiska.

Nigdy w całej swojej karierze badacza mrówek nie widziałem czegoś takiego, jak w Cuero - powiedział szef wydziału entomologii Uniwersytetu Teksańskiego Alex Wild o zdjęciu prezentowanym poniżej.

bDgmosiL

Zdjęcia mrówek wywołały sporą panikę w sieci. Ludzie martwią się, bo owady lubią atakować ludzi. Pogryzienie kończy się co najmniej bolesnym swędzeniem przez kilka godzin. Ale w Stanach Zjednoczonych zanotowano kilkadziesiąt przypadków śmierci osób, które były uczulone na toksyny owadów - informuje "Guardian". Według badań entomologa z Luizjany, Lindy Bui, podczas powodzi jad mrówek jest jeszcze bardziej toksyczny.

Owady należą do rodzaju Solenopsis. Są inwazyjne i agresywne. Pochodzą z Ameryki Południowej, z zalewowych terenów Paragwaju. W toku ewolucji nauczyły się radzić sobie podczas powodzi i efekt tej edukacji widać w okolicach Houston.

bDgmosiR

Czerwone owady wypierają amerykańskie mrówki. Przybyły do Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku i od tamtego momentu rozprzestrzeniają się na coraz większym obszarze. Dotarły również do Australii, Chin i na Tajwan. Wszędzie błyskawicznie zdobywają nowe terytoria.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDgmosjm
KOMENTARZE
(59)
mrówkojad
3 lata temu
Czerwona zaraza idzie z postępem.
opi
3 lata temu
utrzymują się na wodzie bo napięcie powierzchniowe wody wystarcza by je otrzymać, a gdyby dodać detergentu to napięcie powierzchniowe wody się obniży a mrówki utoną.
Roman
3 lata temu
Najlepszy moment na niszczenie populacji na wodzie poprzez oprysk chemiczny.
bDgmosjn
tnt
3 lata temu
Nie zdziwilbym sie gdyby te mrowki wyznawaly islam ;)
zeb
3 lata temu
do UE z kolei płyną czarne mrówki z Afryki, może nie wyglądają jak mrówki, raczej jak istoty człekokształtne lecz inteligencję mają czerwonych mrówek
Najnowsze komentarze (59)
wawa
rok temu
wow jakie inteligentne owady!!
ola
3 lata temu
To celowo mrówki są dostarczone przez jakieś laboratorium i nie może być inaczej.
chabit
3 lata temu
Agresywne mruwki atakujo ludzi. Na pewno som wyznania mózłumańskiego albo praktykujom inne kacerstwa! Powinno się tam wysłać ksienrzy misjonaży. Oni pszyniosom pogańskim mruwkom światło prawdziwej wiary! I jórz lew i owca, mruwka i człowiek bedo rzyć razem w pokojó.
,jhgfdfghjkl;
3 lata temu
wszystko ze stanow , stonka tez do nas ze stanow dotarla a teraz mrowki
Jola
3 lata temu
Do mojego ogrodu chyba też jakoś dotarły -gryzą zarazy nawet spokojnie posiedzieć nie można już nie wspomnę o plonach jakie pozjadały
ewa
3 lata temu
szybko polac czyms latwopalnym spalić
Rrrrrafł
3 lata temu
Rosjanie testują nowe mini drony
Buzka
3 lata temu
Lek na raka wymyslily madre glowy a nie wiedza co z tym zrobic?
bDgmosjf
macias
3 lata temu
podpalic i czesc
nienaukowiec
3 lata temu
jak widać są takie rzeczy na świecie, które nie śniły się nawet amerykańskim naukowcom ... są takie rzeczy ...
MYRMEKOLOG
3 lata temu
Małe sprostowanie czerwone ogniste mrówki nie budują tratw z MARTWYCH tylko z żywych osobników. Mrówki posiadają specjalne włoski pozwalające zatrzymać napięcie powierzchniowe wody. Mrówki są w nieustannym ruchu dzięki temu mogą oddychać, robotnice stykające się z wodą nieustannie się zamieniają by zaczerpnąć powietrza. Gniazdo w takiej postaci może przeżyć nawet kilka tygodni.
Gosc
3 lata temu
to napewno rosja je prxzyslala
Real
3 lata temu
Huston, mamy problem...
iza z usa
3 lata temu
Bartek Bajerski ale ty jestes przegraniec, o czerwonych mrowkach wysmazyl "artykol" Jak by to bylo najwazniejsze w calej tej tragedi jaka dotknela Texas .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić