Aleksander Sławiński| 

Indonezja. Ogromna erupcja wulkanu. Wyrzucał pył na prawie 7 kilometrów

30

We wtorek na indonezyjskiej wyspie Jawa doszło do spektakularnej erupcji wulkanu Merapi. Wyrzucił on ze swego wnętrza pyły na wysokość około 7 kilometrów, co doprowadziło do paraliżu okolicznych lotnisk. Dokładne skutki erupcji nie są jeszcze znane.

Indonezja. Ogromna erupcja wulkanu. Wyrzucał pył na prawie 7 kilometrów
(East News, Budi Siswanto/Xinhua News)

Jak donosi Reuters, do erupcji doszło o 5:22 czasu miejscowego. Najaktywniejszy wulkan w Indonezji, Merapi, zaczął wyrzucać pyły ze środka swego krateru. Spowodowało to m.in. zamknięcie lotnisk w okolicznych miastach Yogyakarta oraz Solo. Zdarzenie było dobrze słyszalne z kilkudziesięciu kilometrów.

Erupcja wulkanu

Do atmosfery została wyrzucona gigantyczna chmura pyłów. Jednak według serwisu volcanodiscovery.com erupcja nie jest bardzo niebezpieczna. Na zewnątrz wydostały się głównie gazy wulkaniczne, więc nie istnieje poważne zagrożenie bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców.

Zobacz także: Na filmie doskonale widzimy, jak spektakularne było to zjawisko.

Władze zalecają trzymanie się od miejsca wybuchu na odległość minimum 3 kilometrów. Po pierwszej erupcji, której towarzyszyło trzęsienie ziemi, mogą nastąpić następne, więc dokładne konsekwencje dzisiejszego wybuchu są trudne do przewidzenia.

Mieszkańcy Jawy często padają ofiarą aktywności sejsmicznej. Trzęsienia ziemi i pomniejsze erupcje zdarzają się tam właściwie każdego roku. W 2010 roku wulkan Merapi doprowadził do śmierci około 150 osób. Mimo sporych niebezpieczeństw, wyspa jest gęsto zaludniona, ponieważ powulkaniczna ziemia jest bardzo płodna.

To druga duża erupcja w ciągu dwóch dni. W poniedziałek doszło do wybuchu najwyższego rosyjskiego wulkanu, Kluczewska Sopka.

Zobacz także: Niesamowite ujęcia z wnętrza krateru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić