Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Irlandia. Papież rozmawiał z ofiarami pedofilów. Używał bardzo mocnego języka

215
Podziel się:

W sobotę, w trakcie pierwszego dnia wizyty w Irlandii, papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii. Wieczorem tego samego dnia dziesiątki tysięcy wiernych przywitały go podczas Światowego Spotkania Rodzin.

Irlandia. Papież rozmawiał z ofiarami pedofilów. Używał bardzo mocnego języka
(East News)

Spotkanie z ofiarami pedofilii, jakiej dopuścili się duchowni z Irlandii, trwało 1,5h. Wzięło w nim udział 8 osób. Jak informuje Watykan w specjalnym oświadczeniu, byli wśród nich duchowni Patrick McCafferty i Joe McDonald – ofiary wykorzystywania, radny z Dublina Damian O’Farrell, Marie Collins, która wystąpiła z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich protestując przeciwko powolności prac oraz jedna z ofiar księdza Tony'ego Walsha. Ta ostatnia postanowiła zachować anonimowość.

Irlandzkie media podkreślają determinację Papieża, który z ofiarami spotkał się już pierwszego dnia. To co wydarzyło się w Irlandii, biorąc pod uwagę setki sprawców i kilkaset ofiar, to największy tego rodzaju skandal z udziałem duchownych w Europie.

Muszę uznać poważne zgorszenie spowodowane w Irlandii przez wykorzystywanie małoletnich ze strony członków Kościoła odpowiedzialnych za ich ochronę i wychowanie – powiedział papież w pierwszym przemówieniu po przylocie.

Przebieg spotkania znamy z opisów w mediach. Cześć rozmówców podkreślała, że Franciszek używał bardzo mocnego języka, gdy mówił o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich. Jak opowiadali uczestnicy papież był "zaszokowany" ich słowami. Jednym z tematów rozmowy był proceder odbierania młodym matkom dzieci i oddawania ich do nielegalnej adopcji.

Podzielam te uczucia – zapewnił Franciszek, gdy w swoim przemówieniu podkreślił, że: nieskuteczność władz kościelnych - biskupów, kapłanów i innych - w odpowiednim reagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wywołała oburzenie i nadal są przyczyną cierpienia oraz wstydu.

W przemówieniu do premiera Irlandii Leo Varadkara i innych przedstawicieli władz kraju Franciszek mówił o powadze skandali.

Pragnę, by powaga skandali nadużyć, które ujawniły słabości wielu osób, służyła podkreśleniu znaczenia ochrony dzieci, osób niepełnosprawnych i dorosłych przez całe społeczeństwo – oświadczył.

Papież wskazał, że w swym niedawnym liście do wiernych na całym świecie ponowił zaangażowanie na rzecz "wyeliminowania tej plagi w Kościele za wszelką cenę". Odczytał również list jaki Benedykt XVI wystosował w 2010 roku do irlandzkich katolików w związku z wybuchem skandalu.

Jego szczera i stanowcza interwencja jest nadal pobudką dla wysiłków władz kościelnych, aby zaradzić błędom z przeszłości oraz przyjąć rygorystyczne normy, mające zapewnić, że już się one nie powtórzą - dodał Franciszek.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty w Irlandii papież Franciszek spotkał się z 75 tys. wiernych. Miało to miejsce w ramach święta rodzin, zorganizowanego na stadionie Croke Park w Dublinie. Było to spotkanie modlitewno-muzyczne.

*Papież zachęcał do podjęcia ryzyka jakim jest małżeństwo. * Stwierdził, że w kłótniach wynikających z sakramentalnego związku dwojga ludzi, nie ma nic dziwnego. Podkreślił, że małżeństwa, która się nie kłócą, są trochę nudne.

Niech latają talerze, ale sekret polega na tym, aby godzić się na koniec dnia, a do tego wystarczy czułość – mówił duszpasterz.

Franciszek opowiedział wiernym sytuację z własnego życia. Miał wtedy 5 lat. Widział, jak jego zmęczony tata, po powrocie z pracy, pocałował mamę. Stwierdził, że nigdy tego nie zapomni.

Widziałem całujących się rodziców. Nigdy tego nie zapomnę. Niech wasze dzieci widzą, jak się całujecie, wasze czułości; tak nauczą się dialektu miłości – przekonywał.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(215)
pawel
2 lata temu
a nasz wielebny pierwsza flacha RP codziennie się święci prawdziwą wodą święconą +++ mać !
pawel
2 lata temu
zamiast zapłacić odpowiednie odszkodowanie ...używał mocnego języka +++ a powinien powiedziec bóg zapłać ...mać!
dfvd
4 lata temu
Jakie mają PKB.
wiola
4 lata temu
Dopóki żaden papież nie zniesie sądu kościelnego, to pedofile nie otrzymają kary. Powinni iść pod sąd cywilny, potem do więzienia i zakaz pracy w zawodzie.
Ja
4 lata temu
Wierzycie w te zwierzęta? ... z doświadczenia wiem że tylko wyciągają rękę po kasę a i tak mało i mało! Dla mnie ksiądz jest dla mnie (taki jego zawód ) nie ja dla niego... ludzie zrozumcie to
maciek
4 lata temu
Trzeba użyć mocnych działań, nie słówek.. krzyżacy jak zwykle - zero działań, status quo utrzymują zagadywaniem ludzi pierdołami i czarami..
dd
4 lata temu
Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.
Piotr
4 lata temu
Papieżu o co ty prosisz??? Tu jest wielka niewiadoma czy w ogóle rasa ludzka i wszelkie stworzenie oraz istoty będą ocalone a ty o tych zwyrodnialców prosisz???
leon
4 lata temu
przeciez w polsce jest to samo tylko ze czarne sutanny u nas w kraju sa nietykalne !! kiedys i u nas koscioly beda staly puste !! zrobi sie z nich magazyny a jest ich straszna ilosc !!
Brunet
4 lata temu
prognozy średnich cen ropy na najblizszy czas przez to ze usa zerwalo porozumienie nuklearne z iranem są niestety teraz wyzsze niż miesiac temu.
ev
4 lata temu
diabelstwo w kosciele.. teraz pora na rezyserow, sedziow itd.?
PiTer
4 lata temu
Papież używał mocnego języka, ale już następnego dnia ukazał się list, który pokazuje, że Franciszek zdjął kary z amerykańskiego biskupa i uczynił go swoim doradcą. Ignorował także doniesienia o ukrywaniu pedofilów w kościele amerykańskim.
RICHARD
4 lata temu
Bog nie potrzebyje masy ludzi.W bibli jest mowa o tzw RESZTA czyli mala grupka ludzi wiernych Bogu wystarczy.RESZTA to rodzina Noego,kilka osob po zniszczeniu Sodomy,grupka zolnierzy w miejsce wielkiej armii, 12 apostolow! ala grupka wystarczy tlumy sa zmienne niewierne i perwersyjne.Bog rbi cuda z RESZTA.
on
4 lata temu
największym zagrożeniem dla dzieci nie jest ksiądz tylko rodzic i bliskie osoby z otoczenia - takie są fakty. nastepnie zawody zwoiazane z dziecmi . księża katoliccy to mały odsetek. ale fajnie jest ich atakować to takie poprawne politycznie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić