Piotr Kalsztyn| 

Islamskie książki dla dzieci zachęcają do bicia kobiet, gdy te odmawiają seksu

80

Brytyjska organizacja rządowa, zajmująca się monitoringiem materiałów edukacyjnych, ujawniła, co znajduje się w książkach w islamskich bibliotekach.

Islamskie książki dla dzieci zachęcają do bicia kobiet, gdy te odmawiają seksu
(Getty Images, Paula Bronstein)

W materiałach przeznaczonych dla dzieci poruszona jest m.in kwestia seksu. Zgodnie z nimi, w muzułmańskim małżeństwie żona nie może odmówić współżycia swojemu mężowi. Nie może również opuścić domu bez jego zgody. Islamscy nastolatkowie są uczeni, że mężczyzna może "skorygować tego typu zachowanie kobiet" – uderzając ją. Według książek, kobiety powinny przede wszystkim rodzić dzieci i wychowywać je jako muzułmanów. To tylko jeden z przykładów, które znalazły się w raporcie urzędników z brytyjskiego Biura Standardów Edukacji (Ofsted) na temat lektur, które znajdują się w islamskich szkołach.

W islamskiej szkolnej bibliotece odkryto książkę pt. "Kobiety zasługujące na piekło”. W tej pozycji znalazły się "porady” dla mężów na temat traktowania kobiet. Na smażenie się w ogniach piekielnych, zdaniem autorów książki, zasługują m.in. kobiety, które są niewdzięczne wobec męża lub mają zbyt wysokie ambicje. To także "psotne” kobiety, które mają być sprawdzianem dla mężczyzn.

W innej szkole znalazła się pozycja na temat kobiet Wschodu. Zgodnie z nią, szlachetne kobiety mają chronić swoją skromność nosząc zasłonę. Kontrastem dla nich są kobiety Zachodu, które przyciągają mężczyzn i zostawiają swój dom, aby odwiedzać kina i kawiarnie.

Zobacz także: Zobacz także: Czy polscy muzułmanie mogą się zradykalizować?

Niestety, tego typu przykłady nie są jedynie ciekawostkami. Według inspektorów badających sprawę, podobne tezy trafiały również do prac pisanych przez młodych muzułmanów. Młodzież twierdziła m.in., że mężczyźni są obrońcami kobiet, które są od nich słabsze emocjonalnie. Praca została zaakceptowana przez nauczyciela.

*Instytucja badająca książki zaznacza, że zebrane materiały nie były zgodne z głównym nurtem myśli muzułmańskiej. *Pochodziły m.in. z niezależnych szkół i szkół wyznaniowych. Nadzór edukacyjny dotyczył w szczególności szkół podstawowych, w których już czteroletnie dziewczynki noszą hidżab.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić