Agnieszka Owca| 
aktualizacja 

Jak oszukać organizm, by rano być wypoczętym?

20

Naukowcy z amerykańskiego Instytutu Zdrowia twierdzą, że każdy z nas ma swój własny "zegar" snu. Niektórzy są "nocnymi markami", a inni "rannymi ptaszkami". Nie mamy na to wpływu, jednak badacze twierdzą, że snu można się nauczyć.

Jak oszukać organizm, by rano być wypoczętym?
(Shutterstock.com)

Wystarczy regularne przebywanie w świetle słonecznym. Eksperci twierdzą, że można tak wyćwiczyć nasz organizm, by zmienić zapotrzebowanie na sen. Zasadniczo jesteśmy do tego zmuszeni przez tryb życia, który narzuca nam społeczeństwo. Przyjęło się, że rano chodzimy do pracy, po południu jesteśmy w domu. Jednak jeśli czujemy, że godziny pracy zakłócają funkcjonowanie naszego organizmu, powinniśmy dużo przebywać na świeżym powietrzu. Warto też codziennie wstawać o kilka minut wcześniej, aż osiągniemy optymalną godzinę, by zacząć dzień.

*Problem niewyspania dotyka głównie osoby lubiące przesiadywanie do późnej nocy. *Badania przeprowadzono na grupie licealistów. Uczniów podzielono na dwie grupy - osoby lubiące wcześnie się kłaść oraz uważające się za "nocnych marków". Testy wykazały, że nawet gdy uczniowie kładli się spać o tych samych godzinach, część z nich była niewyspana. Osoby z tzw. grupy "nocnej" rano były rozdrażnione i bardzo głodne. Naukowcy stwierdzili na tej podstawie, że potrzeba snu jest cechą indywidualną każdego człowieka.

Naukowcy znaleźli powiązanie snu z głodem. Stwierdzili, że jeśli "nocne marki" nie zmienią swoich nawyków związanych ze snem, to ich chęć podjadania będzie większa. Takie osoby mają większą tendencję do tycia.

Nauka poświęcona badaniom dotyczącym snu to chronobiologia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić