REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.12.18 (17:23)

Japończycy nie przejęli się protestami. Powracają do zakazanego procederu

Zapowiadana decyzja Tokio już wywołała protesty na całym świecie. Japończycy chcą znowu zabijać wieloryby dla zysku.
Koichi Kamoshida / Getty Images

Japonia chce opuścić Międzynarodową Komisję Wielorybniczą (IWC). Informacje o zamiarach władz Kraju Kwitnącej Wiśni podała telewizja NHK. Według agencji Kyodo ogłoszenie decyzji ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Nie ma jeszcze potwierdzenia ze strony władz, ale obrońcy przyrody już podnieśli alarm.

Krok pozwoli Japończykom ponownie łowić ogromne ssaki w celach komercyjnych. We wrześniu władze kraju złożyły wniosek do IWC o pozwolenie na takie połowy, ale został on odrzucony.

REKLAMA

Łowienie wielorybów dla zysku jest zakazane przez IWC. Przepis wprowadzono w 1986 roku, gdy okazało się, że wiele gatunków tych ssaków jest zagrożonych wyginięciem. Japonia od lat poławia wieloryby twierdząc, że robi to w celach naukowych. Mięso ssaków jednak sprzedaje. Stało się to powodem powszechnej krytyki działaczy na rzecz ochrony przyrody.

Teraz Japonia mogła już oficjalnie czerpać korzyści z zabijania wielorybów. Po opuszczeniu IWC kraj nie będzie zobowiązany zakazem. Kraj argumentuje, że spożywanie wielorybiego mięsa należy do tradycji japońskiej. Przypominają też, że zakaz miała obowiązywać czasowo, do momentu odnowienia zasobów i ustalenia zrównoważonych kwot połowowych - informuje BBC News.

Japończycy polują na wielkie ssaki od wieków. Jednak spożycie wielorybów wzrosło dopiero po II wojnie światowej. Ich mięso było wtedy głównym produktem zastępującym mięso zwierząt hodowlanych, którego brakowało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij