o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Japończycy stworzyli nowe lekarstwo na grypę. Ma być niezwykle skuteczne

28
Podziel się

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaakceptowała nowy lek na grypę o nazwie Xofluza baloxavir marboxi. Jest już dostępny w Japonii, a niedługo ma trafić do aptek w USA.

Japończycy stworzyli nowe lekarstwo na grypę. Ma być niezwykle skuteczne
(iStock.com)
bDXTYDWt

Xofluza może być stosowana u pacjentów w wieku od 12 lat, u których objawy grypy pojawiły się nie wcześniej niż 48 godzin. Lek działa najlepiej, gdy jest przyjmowany w ciągu doby. Jego pojedyncza dawka, podana na początku infekcji, jest w stanie szybko i skutecznie zniszczyć wirusa grypy.

*Xofluza to pierwszy i jedyny doustny lek dopuszczony do leczenia grypy, który przyjmuje się jednorazowo. * Do tej pory jedyną alternatywą dla osób, u których zdiagnozowano grypę był Tamiflu. Lek zmniejszał objawy grypy i skracał czas jej trwania. Ale Tamiflu wymaga od pacjentów przyjmowania dwóch dawek dziennie przez około pięć dni, a Xofluza tylko jedną. Nowy lek może również zmniejszyć czas, przez jaki osoba jest chora, o więcej niż jeden dzień. I co ważne, Xofluza może zatrzymać rozprzestrzenianie się grypy szybciej niż Tamiflu.

Nowy lek wiąże się także z mniejszą liczbą działań niepożądanych. Tamiflu może powodować rozstrój żołądka i bóle głowy, a nawet niektóre zaburzenia psychiczne, takie jak majaczenie i halucynacje. Dla porównania w badaniach klinicznych wykazano, że Xofluza powoduje jedynie łagodne działania niepożądane, takie jak objawy podobne do przeziębienia, biegunka i bóle głowy. Dodatkowo, lek okazał się skuteczny w badaniach przeciwko szerokiej gamie wirusów grypy, w tym szczepów opornych na Tamiflu - podaje ABC News.

bDXTYDWv

Każdego roku wirusy grypy zarażają od 5 do 20 proc. populacji. To choroba charakteryzująca się największą umieralnością. Największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Komu potrzebne szczepienie. Sprawdź, zanim dopadnie cię grypa
bDXTYDWW
KOMENTARZE
(28)
Japończyk
2 lata temu
Wyczytałem ostatnio w gazecie że Japończycy obliczyli ile lat ma Jezus i wyszło że 63 bo u niego doba to miesiąc, mądrzy ci Japończycy
niestety
2 lata temu
tuman ma swoją logikę- bo koncern na nim zarobi! to niby co? ma nie zarabiać? ja szczepię się co roku i ewentualnie przechodzę lekko jakąś infekcję dróg oddechowych. żadnej gorączki, bóli mięśni i tym podobnych dolegliwości.
kiciek123.56
3 lata temu
Najlepszym , najtanszym , najskutejniejszym i doustnym srodkiem przeciwko grypie jest wegiel medyczny / wegiel drzewny / !!! Spozywany co 6 godzin przez ok 36 godzin !!! I po grypie ! Koszt leczenia ok 2zl !!! I dlatego ta metoda nie jest nigdzie dostepna !!!!!!!!
bDXTYDWX
Tomi
3 lata temu
To już wolę grypę niż ten zestaw firmowy z halucynacjami :)
Kris
3 lata temu
Aby nie chorować na grypę trzeba regularnie się szczepić. Moja siostra robi tak i nie choruje wcale albo przechodzi grypę bardzo łagodnie.
loko70
3 lata temu
Wystarczy duze dawki witaminy C i nie bedzie grypy
Zośka
3 lata temu
Teraz większość to choroby grypopodobne. Poszukujecie objawów grypy, nie są identyczne jak te które ma większość ludzi.
Adrian
3 lata temu
W Wolsce tylko namaszczenie i dobre słowo ojca Tadeusza i już cud wyzdrowienia murowany :) Do tego zdrowotne orędzie Jarozbawa i żyjemy w dobrobycie a oni dalej się żrą przy korycie i słychać tylko pisssssssk świń :)
stefan
3 lata temu
szczepcie sie , czesto, szczepionkowa mafia zabojcow dzieci , ma tego badziewia pełne magazyny, połowa po terminie ...ale lemingi łykaja !!!
Stop chemii d...
3 lata temu
Gorsza i bardziej niebezpieczna od grypy jest epidemia głupoty i naiwności. Skoro powyżej 12 lat to co zawiera to cholerstwo. Przecież grypa nie wybiera czy po czy przed 12-stym rokiem życia. Wygżanie się i wypocenie a dodatkowo witC. I po ptokach.
KLJ
3 lata temu
Najlepsze na grypę to wypocić toksyny i potem jest człowiek zdrowy.
Zubr
3 lata temu
Lecz się chory losiu
Haha
3 lata temu
No na bardzo przepraszam ale co, to szczepionka nie działa? Nie rozumiem. Ludzie chorują na grypę? Po szczepienia h? Haha Zaraz mi ktoś powie, że bakteria grypy ewoluuje ale to czemu bakteria czarnej zarazy nie mutuje?
bDXTYDWP
Dora
3 lata temu
A reklama w TV:," Nie daj się grypie, nie marnuj czasu", czytaj: polknij lek (reklamowany) i do roboty..
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić