Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Jarosław Kaczyński i Olga Tokarczuk. Prezes PiS mówił o pisarce w wywiadzie

435
Podziel się:

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Okazuje się, że jednym z fanów jej twórczości jest Jarosław Kaczyński.

Kaczyński
Kaczyński (Getty Images)

Jarosław Kaczyński przyznał, że czyta książki Olgi Tokarczuk w wywiadzie z 2016 r. Prezes PiS pochwalił się wówczas, że jest w trakcie lektury powieści "Księgi Jakubowe".

W tej chwili Państwa zaskoczę - "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba "Czarodziejska Góra". Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza - nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny - lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o aktualną lekturę.

Olga Tokarczuk dostała laur za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - napisała na Facebooku Olga Tokarczuk.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. Wcześniej nagrody zdobyli Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Zobacz także: Zobacz także: Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Szczecinie. "Odrzucamy eksperymenty kosztem dzieci"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić