o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jarosław Kaczyński i Olga Tokarczuk. Prezes PiS mówił o pisarce w wywiadzie

331
Podziel się

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Okazuje się, że jednym z fanów jej twórczości jest Jarosław Kaczyński.

Kaczyński
Kaczyński (Getty Images)
bEKUHJkR

Jarosław Kaczyński przyznał, że czyta książki Olgi Tokarczuk w wywiadzie z 2016 r. Prezes PiS pochwalił się wówczas, że jest w trakcie lektury powieści "Księgi Jakubowe".

W tej chwili Państwa zaskoczę - "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba "Czarodziejska Góra". Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza - nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny - lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o aktualną lekturę.

Olga Tokarczuk dostała laur za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

bEKUHJkT

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - napisała na Facebooku Olga Tokarczuk.

Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

bEKUHJkZ

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. Wcześniej nagrody zdobyli Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Zobacz także: Zobacz także: Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Szczecinie. "Odrzucamy eksperymenty kosztem dzieci"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEKUHJlu
KOMENTARZE
(331)
Olek
2 lata temu
No i co niby ma oznaczać ten komentarz? Inteligentny człowiek powinien czytać wszystko i wyciągać z tego wnioski. W Twoim wypadku widzę, że czytasz jedynie hasła i bezmyślnie paplesz. Masz jednak szansę nadrobić lektury i poszerzyć swoje horyzontuy.
Prawdomowny
2 lata temu
Ognisko, obciecie wlosow, to brzmi jak poganski obrzadek :/ zlozyla ofiare dla pieniadza i popularnosci, i zrobila to z syna.
pitelgsm
2 lata temu
Głosuję na PIS
bEKUHJlv
Pisarz
2 lata temu
Pan Jarosław jak zwykle bardzo przyzwoicie się zachował. Ma klasę !
Pl
2 lata temu
Przez tego małego starego zgreda zginęło 96 osob
Jur
2 lata temu
Kaczynski to morderca smolenski
Pl
2 lata temu
Co taki stary zgred może to jest zero mowa o kaczynskim
anna
2 lata temu
Nie wiadomo kto pierwszy.
dred
2 lata temu
jarosławie zbierz swoje myśli w pięcoiksiąg i wydaj je w toruniu, też kiedyś dostaniesz nagrodę jobla!
adam
2 lata temu
w Polsce można dostać nobla w zasadzie wtedy gdy akademii się wydaje że robi to na złość aktualnej polskiej władzy
Jakub
2 lata temu
TO TEN TUSK , ŻE NOBLA DOSTAŁA PRZED WYBORAMI
Jakub
2 lata temu
TO TEN TUSK , ŻE NOBLA DOSTAŁA PRZED WYBORAMI
Jakun
2 lata temu
TO ROBOTA TUSKA ,ŻE NOBEL JEST PRZED WYBORAMI
bEKUHJln
e-mol
2 lata temu
Kto, czytał Biblie, Koran, Kapitał, Mein Kampf, dzieła zebrane Lenina ... ? Jest jeszcze kilka innych ksiąg, które związane są z losem tego świata, a czyta się dla Poznania, Wiedzy, Zrozumienia i to nie koniecznie tylko dla zawartych w danym piśmie "prawd objawionych" ale zrozumienia/wiedzy, kto, dla kogo, kiedy i co pisał i jakie tego były przyczyny i efekty pośrednie i końcowe. Ciekaw co jest na liście 10 pierwszych ksiąg przeczytanych/czytanych najczęściej i najdłużej na tym świecie ...........?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić