Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jarosław Kaczyński i Olga Tokarczuk. Prezes PiS mówił o pisarce w wywiadzie

331 reakcji
0
0
331
Podziel się

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Okazuje się, że jednym z fanów jej twórczości jest Jarosław Kaczyński.

Kaczyński
Kaczyński (Getty Images)

Jarosław Kaczyński przyznał, że czyta książki Olgi Tokarczuk w wywiadzie z 2016 r. Prezes PiS pochwalił się wówczas, że jest w trakcie lektury powieści "Księgi Jakubowe".

W tej chwili Państwa zaskoczę - "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, która, jak sądzę, sama może być tym zaskoczona. Największe wrażenie zrobiła na mnie chyba "Czarodziejska Góra". Cenię też Konwickiego, Sienkiewicza - nie uważam, że to pierwszorzędny pisarz drugorzędny - lubię też, choć nie wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Niestety nie mam czasu by czytać wszystko co bym chciał - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o aktualną lekturę.

Olga Tokarczuk dostała laur za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! - napisała na Facebooku Olga Tokarczuk.

Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. Wcześniej nagrody zdobyli Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

331
0
0
KOMENTARZE
(331)
kmac
4 miesiące temu
Mnie się zdaje, że i mein kampf też czytał.
Marcello
4 miesiące temu
zwracam uwagę, że Kaczyński mówił o czytaniu Tokarczuk w 2016 roku. Ten facet ma styl. Ciekawe, co czyta Schetyna ze Sławkiem Nojmanem, pewnie coś po łacinie, bo ładnie cytują.
Wojtek
4 miesiące temu
No i Olga została napiętnowana. Noblem. GRATULACJE!!!
mój nick
4 miesiące temu
bo ludzie inteligentni czytają wszystko i nie wstydzą się do tego przyznać
alfik
4 miesiące temu
Przypomnijcie tez co o Polsce i Polakach mawiała Tokarczuk
Najnowsze komentarze (331)
Olek
3 miesiące temu
No i co niby ma oznaczać ten komentarz? Inteligentny człowiek powinien czytać wszystko i wyciągać z tego wnioski. W Twoim wypadku widzę, że czytasz jedynie hasła i bezmyślnie paplesz. Masz jednak szansę nadrobić lektury i poszerzyć swoje horyzontuy.
Prawdomowny
3 miesiące temu
Ognisko, obciecie wlosow, to brzmi jak poganski obrzadek :/ zlozyla ofiare dla pieniadza i popularnosci, i zrobila to z syna.
pitelgsm
4 miesiące temu
Głosuję na PIS
Pisarz
4 miesiące temu
Pan Jarosław jak zwykle bardzo przyzwoicie się zachował. Ma klasę !
Pl
4 miesiące temu
Przez tego małego starego zgreda zginęło 96 osob
Jur
4 miesiące temu
Kaczynski to morderca smolenski
Pl
4 miesiące temu
Co taki stary zgred może to jest zero mowa o kaczynskim
anna
4 miesiące temu
Nie wiadomo kto pierwszy.
dred
4 miesiące temu
jarosławie zbierz swoje myśli w pięcoiksiąg i wydaj je w toruniu, też kiedyś dostaniesz nagrodę jobla!
adam
4 miesiące temu
w Polsce można dostać nobla w zasadzie wtedy gdy akademii się wydaje że robi to na złość aktualnej polskiej władzy
Jakub
4 miesiące temu
TO TEN TUSK , ŻE NOBLA DOSTAŁA PRZED WYBORAMI
Jakub
4 miesiące temu
TO TEN TUSK , ŻE NOBLA DOSTAŁA PRZED WYBORAMI
Jakun
4 miesiące temu
TO ROBOTA TUSKA ,ŻE NOBEL JEST PRZED WYBORAMI
e-mol
4 miesiące temu
Kto, czytał Biblie, Koran, Kapitał, Mein Kampf, dzieła zebrane Lenina ... ? Jest jeszcze kilka innych ksiąg, które związane są z losem tego świata, a czyta się dla Poznania, Wiedzy, Zrozumienia i to nie koniecznie tylko dla zawartych w danym piśmie "prawd objawionych" ale zrozumienia/wiedzy, kto, dla kogo, kiedy i co pisał i jakie tego były przyczyny i efekty pośrednie i końcowe. Ciekaw co jest na liście 10 pierwszych ksiąg przeczytanych/czytanych najczęściej i najdłużej na tym świecie ...........?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić