Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Jeden na dwudziestu Brytyjczyków twierdzi, że Holokaustu nie było

146

Trwają uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu okazuje się, że Brytyjczycy wykazują się porażającą ignorancją dotyczącą wiedzy o zagładzie Żydów.

 Jeden na dwudziestu Brytyjczyków twierdzi, że Holokaustu nie było
(iStock.com)

1 na 20 dorosłych Brytyjczyków w ogóle nie wierzy, że Holokaust się wydarzył. 8 proc. twierdzi natomiast, że skala ludobójstwa, o której się mówi, jest przesadzona.

Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że nie wie, ilu Żydów zostało zamordowanych w czasie Holokaustu. W zagładzie zginęło ok. 6 milionów europejskich Żydów. Co piąty Brytyjczyk poważnie zaniżył tę liczbę twierdząc, że zginęło mniej niż 2 miliony osób.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie organizacji Holocaust Memorial Day Trust. To organizacja charytatywna założona i finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii w celu promowania i wspierania Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalonego przez ONZ.

Podobną ankietę przeprowadzono w listopadzie w siedmiu krajach europejskich. Już wtedy skala niewiedzy o Holokauście poraziła ekspertów. Badanie wykazało, że co 3 człowiek niewiele wiedział o zagładzie Żydów, a ok. 5 proc. osób powiedziało, że nigdy o niej nie słyszało. We Francji było to aż 20 proc. osób w wieku 18-34 lat. W Austrii liczba osób, które twierdziły, że nigdy nie słyszały o Holokauście wynosiła 12 proc.

Postrzegam tych ludzi bardzo niepokojąco. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie nie mają solidnego zrozumienia dla tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu. Jest to jeden z powodów, dla których jestem tak zaangażowany, aby dzielić się tym, co mi się przydarzyło. Podczas jednej z moich rozmów spotkałem kogoś, kto powiedział, że Holokaust się nie wydarzył. Jedynym sposobem walki z tego rodzaju zaprzeczeniem i antysemityzmem jest prawda - mówię ludziom co się stało, co widziałem i czego doświadczyłem. Jeśli zignorujemy przeszłość, obawiam się, że historia się powtórzy - powiedział cytowany przez "The Guardian" Steven Frank, który był jednym z zaledwie 93 dzieci, które przeżyły obóz w Theresienstadt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Kto napisze naszą historię
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić