o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jeden na dwudziestu Brytyjczyków twierdzi, że Holokaustu nie było

108
Podziel się

Trwają uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu okazuje się, że Brytyjczycy wykazują się porażającą ignorancją dotyczącą wiedzy o zagładzie Żydów.

 Jeden na dwudziestu Brytyjczyków twierdzi, że Holokaustu nie było
(iStock.com)
bDhjvbsR

1 na 20 dorosłych Brytyjczyków w ogóle nie wierzy, że Holokaust się wydarzył. 8 proc. twierdzi natomiast, że skala ludobójstwa, o której się mówi, jest przesadzona.

Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że nie wie, ilu Żydów zostało zamordowanych w czasie Holokaustu. W zagładzie zginęło ok. 6 milionów europejskich Żydów. Co piąty Brytyjczyk poważnie zaniżył tę liczbę twierdząc, że zginęło mniej niż 2 miliony osób.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie organizacji Holocaust Memorial Day Trust. To organizacja charytatywna założona i finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii w celu promowania i wspierania Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalonego przez ONZ.

bDhjvbsT

Podobną ankietę przeprowadzono w listopadzie w siedmiu krajach europejskich. Już wtedy skala niewiedzy o Holokauście poraziła ekspertów. Badanie wykazało, że co 3 człowiek niewiele wiedział o zagładzie Żydów, a ok. 5 proc. osób powiedziało, że nigdy o niej nie słyszało. We Francji było to aż 20 proc. osób w wieku 18-34 lat. W Austrii liczba osób, które twierdziły, że nigdy nie słyszały o Holokauście wynosiła 12 proc.

Postrzegam tych ludzi bardzo niepokojąco. Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie nie mają solidnego zrozumienia dla tego, co wydarzyło się podczas Holokaustu. Jest to jeden z powodów, dla których jestem tak zaangażowany, aby dzielić się tym, co mi się przydarzyło. Podczas jednej z moich rozmów spotkałem kogoś, kto powiedział, że Holokaust się nie wydarzył. Jedynym sposobem walki z tego rodzaju zaprzeczeniem i antysemityzmem jest prawda - mówię ludziom co się stało, co widziałem i czego doświadczyłem. Jeśli zignorujemy przeszłość, obawiam się, że historia się powtórzy - powiedział cytowany przez "The Guardian" Steven Frank, który był jednym z zaledwie 93 dzieci, które przeżyły obóz w Theresienstadt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kto napisze naszą historię

bDhjvbtu
KOMENTARZE
(108)
Tok
2 lata temu
W tych 6 mln było 3 mln z polskimi paszportami obywateli Polskich piszcie prawdę
sia
2 lata temu
Żydzi byli transportowani do Oświecimia w połowie roku 1942, wcześniej ginęli tam przeważnie Polacy. Holokaust dotyczy nie tylko Żydów, ludzie innych narodowości tez zostali tam zgładzeni. Uczcijmy sprawiedliwie pamięć wszystkich ofiar niemieckiego faszyzmu.
Dyzma
2 lata temu
Ja wierzę , że TW Bolek miał szczęście do wygranych w totolotka.
bDhjvbtv
babcia
2 lata temu
Pierwsze transporty do Auschwitz to byli Polacy;)
jacques
2 lata temu
O holokauście nie wiedzą ale o polskich obozach pewnie wiedzą. Śmiech na sali.
Najnowsze komentarze (108)
Icek
2 miesiące temu
za małi Anglików zgineło
historyk
3 miesiące temu
Holokaust to bajka dla malych dzieci o zlym Adolfie i dobrym Jozefie i Winstonie. Ludzie po prostu gineli jak na kazdej wojnie i tyle.
Hee hee
2 lata temu
To znaczy że w czasie wojny żaden żyd nie umarł śmiercią naturalną tylko wszyscy od gazu lub kuli
Dziadek Włade...
2 lata temu
To nie był holokaust tylko GENOZID ! Żydzi to najpodlejsza i najbardziej zakłamana nacja ludzka na ziemi ! Nie jestem antysemitą bo nie znam Semitów !
To
2 lata temu
Takich ludzi trzeba zaprosić do obozu w Auschwitz i pokazać twarze ofiar,tylko wtedy ci ludzie zrozumienia co się wydarzyło.
Eveline
2 lata temu
Kiedys myslalam, że Amerykanie nie sa zbyt bystrzi i inteligentni ale Anglicy ich przebijają w 100%. Wystarczy popatrzeć na brytyjskie programy, tam młodzi są tak puści ale zatrważające jest to ile dorosłych jest takich samych.
Jesion
2 lata temu
Angole to bardzo ograniczony umysłowo ludzie.
Ala
2 lata temu
,,Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie" George Santayana
bDhjvbtn
gość
2 lata temu
A to jest jakiś ogólnoświatowy obowiązek posiadania wiedzy o holokauście? Należałoby także nauczać w takim razie o przedsiębiorstwie holokaust, maszynie do wymuszania szantażem pieniędzy od innych narodowości przez żydów.
jajokur
2 lata temu
Można napisać że podczas I WŚ nie zginął żaden Brytyjczyk.Francuzi też tak się onanizują pierwszą wojną że druga jakby nie istniała
mimi
2 lata temu
bo to głąby są i nieuki a siebie uważają za pępek świata! sami kody enigmy złamali i bitwę o Anglię też sami wygrali...
Becikowe plus
2 lata temu
Pytanie za 100 punktów dlaczego prawo zakazuje publicznego wypowiadania własnego zdania na temat holokaóstu ? Mamy wolność słowa, wolność poglądów i wolność tego w co kto wierzy. Dr Ratajczak przekonał się osobiście co się dzieje jak ma się własne zdanie i prowadzi się własne badania e tej kwestii. Do przemyślenia dla inteligentnych...
dzieciol
2 lata temu
To tchórze i łapserdaki już w czasie drugiej wojny światowej podwinęli ogon pod siebie .
bacha
2 lata temu
Nie rozumiem dlaczego słowo HOLOKAUST utożsamiany jest wyłącznie z zagładą Żydów. Holokaust to unicestwienie narodu, czystka etniczna, nie tylko Żydów, ale też Romów, Słowian itp.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić