Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski03.06.19 (18:15)

Kanada winna ludobójstwa kobiet. Wstrząsające ustalenia

Państwo kanadyjskie jest współwinne ludobójstwa rdzennych mieszkanek Kanady. Morderstwa były motywowane kolorem ich skóry. To wnioski zawarte w opublikowanym w poniedziałek rządowym raporcie.
Lars Hagberg / AFP / East News

Dokument liczy 1,2 tys. stron. Stwierdzono w nim, że w przypadku rdzennych mieszkanek Kanady prawdopodobieństwo, że zaginą lub zostaną zamordowane, jest 12 razy większe niż w przypadku innych kobiet zamieszkujących ten kraj.

Przyczyny przemocy. W raporcie, który powstawał kilka lat i pochłonął 67 milionów dolarów, wskazano przede wszystkim dwie przyczyny – "głęboko zakorzeniony kolonializm" oraz "bierność państwa".

REKLAMA

Choć wywodziły się z różnych środowisk i towarzyszyły im inne okoliczności, wszystkie zaginione i zamordowane łączyła ekonomiczna, społeczna i polityczna marginalizacja, a także rasizm i mizoginia, które wpleciono w tkankę kanadyjskiego społeczeństwa – stwierdził sprawujący pieczę nad raportem komisarz Marion Buller, którego cytuje BBC.

Zobacz też: Historica: Dlaczego doszło do Rzezi Wołyńskiej?

W Kanadzie żyje ok. 1,6 miliona rdzennych mieszkańców. Prace nad raportem ruszyły we wrześniu 2016 roku. W kolejnych latach przepytano ponad 2 tys. świadków, w tym osoby, które doświadczyły przemocy, a także ich rodziny.

Priorytet premiera Kanady. Justin Trudeau podkreślał w przeszłości, że pojednanie z rdzennymi mieszkańcami Kanady to jedna z najważniejszych spraw dla jego rządu. Premier ma otrzymać do rąk własnych kopię raportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij