o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Każdy może sam sobie zmienić płeć. "Trzęsienie ziemi" w Portugalii

126
Podziel się

Parlament w Lizbonie przyjął nowe przepisy, które wywołują w tym kraju ogromne kontrowersje. Największe emocje budzi obniżenie granicy wieku dla osób chcących zmienić płeć w swoich dokumentach.

Photo: Brook Mitchell
Photo: Brook Mitchell (Getty Images, Brook Mitchell)
bDTUSZEB

Każdy, kto ukończył 16 lat, może sam zdecydować o swojej płci. Do zmiany w dokumentach nie będzie potrzebne nawet zaświadczenie lekarza. Wystarczy jedynie zgoda rodziców, jeśli ktoś nie ukończył jeszcze 18. roku życia - podaje BBC News.

Nowe prawo poparło 109 głosujących w 230-osobowym parlamencie. Portugalska lewica ogłosiła wielkie święto podkreślając, że nowa ustawa "respektuje prawo do samostanowienia". Entuzjaści nowych przepisów mówili o "historycznym dniu". Po głosowaniu w parlamencie zerwały się owacje na stojąco.

Honorujemy w ten sposób każdego transseksualistę i jego rodzinę - powiedziała Isabel Moreira z Partii Socjalistycznej.

bDTUSZED

Nie zabrakło jednak również ostrej krytyki ze strony opozycji. Konserwatyści podkreślali, że błędem jest obniżenie granicy wieku do 16 lat dla osób, które chcą zmienić płeć w dokumentach.

Nie zgadzamy się z tym prawem. Ci, którzy ukończyli 16 lat, nie mogą się ożenić, pić alkoholu, prowadzić samochodu, więc nie powinni mieć możliwości podjęcia decyzji o tak definitywnych i poważnych konsekwencjach - przekonywała Vânia Dias da Silva z prawicowej partii CDS-PP.

Przeciwnikom nie podoba się też wykreślenie lekarzy z procedury. Nowe prawo musi jeszcze podpisać prezydent Portugalii Marcel Rebelo de Sousa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTUSZEJ
bDTUSZFe
KOMENTARZE
(126)
gg
3 lata temu
ludzkość osiągnęła dno
Paweł.
3 lata temu
Upadek moralności i zdrowego rozsądku. W jakim celu to się robi? Słabi psychicznie ludzie w to idą.
Wrangler
3 lata temu
Zachód Europy nawet nie wie że już nie istnieje
bDTUSZFf
wojtek
3 lata temu
Dokładnie po bało się w tych głupich łbach od dobrobytu Na szczęście są takie kraje jak Polska w których zdecydowana większość społeczeństwa lewactwo traktuje się jak chorobę weneryczną.
delta
3 lata temu
Ten zachód to istna Sodoma i Gomora. Wypalić to źródło zła.
Najnowsze komentarze (126)
Pasmantullo
3 lata temu
Tej osoby.
Pasmantullo
3 lata temu
Po co miałby zmieniać ktoś płeć to może się odbić na jego psychice.
2323er
3 lata temu
Do tej pory o płci stanowiła biologia, a nie głupie decyzje niezrównoważonych ludzi...
Pan Darra
3 lata temu
Co się tam na Zachodzie dzieje? aż strach czytać a co dopiero tam jechać, same szczęście ze nami rządzi PiS, oni nas uratują przed zepsuciem moralnym i zgnilizną zachodnią. cala władza w ręce PiS.
Anonim
3 lata temu
Degeneraci rządzą Europą i dużą częścią reszty świata, i nie mają ludziom nic innego do zaoferowania poza swoją chorobą psychiczną. Panie Trump proszę nie kończyć ostrzału tylko na Syrii...
Aro
3 lata temu
Obok płci lewaki powinni mieć jeszcze możliwość wpisywania gatunku, np. osioł
Piotr
3 lata temu
Zrób sobie zapasy w sobotę bo nie dozyjesz do poniedziałku
selldoom
3 lata temu
Drodzy komentujący, pomyślcie - jeśli ktoś ma 16 lat, to nie wie czy jest transseksualny? Nie mówimy tu o 6-latkach. Nawet sex u nas jest dozwolony od 15 lat (choć niektórzy zaczynają wcześniej). Rozumiem wasze opory przed zbyt pochopnym zezwalaniem na takie zabiegi, ale jeśli zrobią to wcześnie, to taka osoba może prowadzić w miarę normalne życie, potem genitalia można zmienić, ale sylwetkę czy głos już raczej nie. Wiele osób trans się zabija, więc jeśli utrudniać, to można do takiego zgonu doprowadzić.
bDTUSZEX
Starry
3 lata temu
Dziwny jest ten świat...
ZmianyZmiany
3 lata temu
A jak spojrzeć na to z punktu widzenia choćby psychologicznego, teraz terapeuci muszą się napracować nad modelem terapii, aby nie urazić czyiś uczuć. Ponieważ model rodziny i przypadków odchyleń społecznych znanych również jako zdarzenia patologiczne, były prosto i jednoznacznie określone i oczywiste, teraz będą z tym problemy jak interpretować to w sposób właściwy ale inaczej. To jest z tym tak jak jesteśmy przeziębieni to zapobiegamy aby nie być chorzy, a nie dopuszczać do tego aby przeziębienie przerzuciło się na chorobę co rozłoży na grypę i przykuje do łóżka i sięgać po antybiotyki, bądź dostać wskazanie-receptę bieganie 3km dziennie a dolegliwość ustąpi. Natury również nie da się oszukać, stworzył nas taką jaką jesteśmy teraz, i co tu da takie zmieniane płci, dobre, jestem kobietą ale mam siusiaka, jestem mężczyzną i oh i ah jakie ładne mam paznokcie w kwiatuszki, tyle się nastałem ... o przepraszam, tak się przejęłam że tym że kim to nie jestem. Taki świat nastał dziś.
Duke
3 lata temu
Jeśli to ma być "postęp" to ja na serio wolę "średniowiecze".
nocny drwal
3 lata temu
zdegenerowanym i rozbitym skłóconym społeczeństwem łatwo manipulować -czytaj -okradać -
polak
3 lata temu
chorzy ludziue
oli
3 lata temu
płeć to przeżytek , niedługo będziemy decydować czy chcemy by z nas cyborgi robiono
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić