Kim Dzong Un zniknął. Panika w Korei Północnej

616

Mieszkańcy Korei Północnej rzucili się w wir zakupów. Mają one charakter "paniczny". Doniesienia z Pjongjangu zbiegły się w czasie z pogłoskami o poważnych problemach zdrowotnych, jakie rzekomo ma Kim Dzong Un.

Kim Dzong Un zapadł się pod ziemię. Jego rodacy wykupują towary ze sklepów.
Kim Dzong Un zapadł się pod ziemię. Jego rodacy wykupują towary ze sklepów.

Z półek sklepów w Korei Północnej znikają towary. Tyczy się to przede wszystkim sklepów wyższej klasy w stołecznym mieście. Wykupiono już dużo artykułów pierwszej potrzeby.

W sklepach brakuje m.in. warzyw, mąki i cukru. Serwis NK News, który od lat uważnie monitoruje sytuację w kraju Kim Dzong Una, pisze o "panicznych zakupach". Doniesienia te potwierdziło kilku informatorów. Jeden z nich powiedział, że widział w sklepach duże grupy ludzi, nabywających głównie importowane produkty.

Jeden za drugim znikają artykuły podstawowej potrzeby. Najpierw to były cytryny, ale stało się jasne, że wkrótce skończy się wszystko – powiedział jeden z informatorów NK News.

Zobacz też: #KresyŚwiata: Kim Dzong Un jest w kleszczach. Musi słuchać się innych

"Paniczne zakupy" a Kim Dzong Un

W czasie kiedy pojawiły się informacje o pilnie robionych zakupach w Pjongjangu, na całym świecie roi się od spekulacji na temat stanu zdrowia, w jakim znajduje się Kim Dzong Un. We wtorek media obiegła wieść, że lider Korei Północnej jest w ciężkim stanie po operacji serca.

Nie wiadomo, czy istnieje związek pomiędzy nagłymi zakupami a doniesieniami o Kim Dzong Unie. Informatorzy NK News nie łączą tych dwóch spraw. Być może "paniczne zakupy" stanowią pokłosie komunikatu państwowych mediów, które poinformowały w poniedziałek o zaostrzeniu działań podejmowanych w związku z epidemią koronawirusa. Ta wersja także jednak nie została potwierdzona.

Kim Dzong Un w ciężkim stanie?

Nadal nie wiadomo, jak się czuje Kim Dzong Un. Wiadomość o jego rzekomych problemach zdrowotnych przekazał jako pierwszy inny portal zajmujący się Koreą Północną - Daily NK. Korea Południowa oświadczyła potem, że nic nie wskazuje na to, aby u północnych sąsiadów działo się coś nietypowego.

Głos zabrał też Donald Trump. Prezydent USA przyznał, że nie wie, co się dzieje z Kim Dzong Unem. Reżimowe media Korei Północnej do tej pory w żaden sposób nie ustosunkowały się do doniesień o operacji i złym stanie "Najwyższego Przywódcy".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić