Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
II
|

Komornik zajął emerytce trzynastą emeryturę. Bank tłumaczy

43
Podziel się:

Emerytce z Opola bank zajął trzynastą emeryturę. Zrobił to na polecenie komornika, który w ten sposób chciał dokonać egzekucji długów. Problem jednak w tym, że emerytury, podobnie jak alimenty, czy 500+ należą do tzw. świadczeń chronionych.

Komornik zajął emerytce trzynastą emeryturę. Bank tłumaczy
(Agencja FORUM, Daniel Dmitriew)

O sprawie została poinformowana redakcja finanse.wp.pl. Napisała do niej pewna emerytka z Opola, której bank ING na wniosek komornika zajął 13 emeryturę. Przedstawiciele banku tłumaczyli, że wykonywano tylko jego polecenia.

Redakcja postanowiła sprawdzić, jak doszło do tej sytuacji. Prawo stanowi, że w przypadku zajęcia komorniczego emerytury to sam ZUS potrąca jedną czwartą świadczenia, a resztę kwoty przelewa dłużnikowi. Jest ona chroniona przed egzekucją.

Odwołanie od decyzji komornika

Komornik mógł zlecić jednak zajęcie emerytury, ponieważ nie ma dostępu do informacji, skąd dłużnik dostał pieniądze. Takie dane ma jednak bank, który w takiej sytuacji wie też, że ZUS potrącił już swoją część i nie powinien zablokować dostępu do środków.

W rozmowie z money.pl tłumaczył to rzecznik prasowy Piotr Utrata, który przyznał, że takie pomyłki się zdarzają i zachęcił, aby klientka złożyła reklamacje.

Bank uwzględnia 13. emeryturę jako środki wyłączone spod egzekucji i są one udostępniane klientom. W tym przypadku prosimy o kontakt klientki z bankiem i z pewnością wyjaśnimy tę sprawę niezwłocznie – zapowiedział rzecznik banku.

Pomoc emerytce zadeklarował też rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, Krzysztof Pietrzyk. Jak tłumaczył, jeżeli kobieta odwoła się od decyzji komornika, jej środki zostaną wkrótce odblokowane.

Prawo zabraniające egzekucji komorniczych obowiązuje też np. renty, zasiłki z pomocy społecznej alimenty, środki z 500+. Uchwalone w obliczu koronawirusa specustawy zabraniają tego również w przypadku postojowego dla samozatrudnionych oraz na umowach cywilnoprawnych na kwotę poniżej 2080 zł brutto miesięcznie.

Zobacz także: 500 plus, 13. emerytura. Ekonomiści widzą potrzeby gdzie indziej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(43)
Kasiora
2 lata temu
Ludzie ogarnjcie się i nie trzymajcie żadnych pieniędzy w złodziejskich bankach. Tylko gold w sobie wiadomym miejscu. I skarbówka się nie pożywi.Jak potrzebna żywa gotówka sprzedaję kilka gramów i mam na bieżące potrzeby.
Jarek
2 lata temu
"SUPER BANK" z "super pracownikami" Panie rzeczniku !!! KOGO WY ZATRUDNIACIE ??????
Kvsh
2 lata temu
Świat jest dla cwaniakom trzymających prawo w rękach. Zabierać umia ale oddać już nie umia. A jak zabierał to jakie wiadomości miał w prawie. Żadne. No to zabrać z urzędu pieniądze komornikowi kazać mu natychmiast przelać je na konto tej pani a Lisa komornika zdegradować do bezrobotnego. Wtedy poczuje na własnej skurze co to znaczy nie mieć wypłaty.
Piorun
2 lata temu
Napewno nie pis bo oni tylko swoje kieszenie nabijaja
emeryt
2 lata temu
Najpierw cie okradną, a potem pan rzecznik (wodnik od lania wody) namawia cie do złożenia reklamacji! To po prostu SKANDAL !!!
dfedhedbh
2 lata temu
No to mnie przekonało i już szukam innego banku.Od dawna ING mnie drażni...
Roksana
2 lata temu
Nawet psy mają uczucia,czego nie można powiedzieć o komornikach.
Też mafio?
2 lata temu
Pytanie, czy autor jest w zmowie z KONKRETNYM KOMORNIKIEM I PRACOWNIKIEM BANKU ŻE NIE PODJE ICH NAZWISK?
Krzychu
2 lata temu
Dlaczego nie nazywamy sprawy po imieniu. Wystarczylo napisac ze bank wspolnie z komornikiem ukradli pieniadze. Nalezaloby teraz zbadac czy to jednostkowa sytuacja czy moze byly takich setki a tylko ta ujrzala swiatlo dzienne.
Malwina
2 lata temu
Powinni się trochę za nich wziąć
Fela
2 lata temu
NestBank też odebral część 13 emerytury mojego męża. Komornik stwierdził, że on wie i nic nie zabrał. To bank, mimo opisu dochodu, samowolnie dokonał potrącenia. Pracownik tłumaczył, że to jest skomplikowana sytuacja (!?). Jednak po 2 czy 3 godzinach pieniądze wróciły na konto. Niektóre banki na prawdę robią co chcą. Zapominają, że obracają naszymi pieniędzmi, a nie swoimi.
zdzichu
2 lata temu
Ilość komorników powinna być zmniejszona o połowę która jest po prostu złodziejami żerującymi na ludzkich potknięciach , ich wynagrodzenia jako urzędasom państwowym powinny by stałe i zaraz skończyłyby się złodziejskie zajęcia i konszachty z potencjalnymi kupcami za grosze . Dlaczego do tej pory tego nie wprowadzono ?
emeryt
2 lata temu
Bank ten to KUPA/można zinterpretować inaczej/ dziadostwa.Od razu powinien poinformować tę hienę komorniczą skąd są środki i odmówić ich zajęcia a nie żeby teraz babcia miła biegać do nich. Nigy w życiu w tym banku.
nikt
2 lata temu
Provident Polska biednej emerytce z Dęblina wraz z e-sądem i komornikiem z Kozienic zabierał emeryturę ponieważ, zaciągnięto na jej wyłudzone dane kredyt i chociaż została znaleziona sprawczyni i osądzona, to Provident uzyskał wyrok do nienależnego ściągania długu. Tak działają sądy i Provident.Efektem tego zdarzenia jest wstrzymanie i oddanie pieniędzy przez komornika a sprawa trafiła do sądu w Rykach i ciągnie się ta prosta sprawa już lepiej jak pół roku
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić