Barbara Jaros| 
aktualizacja 

Korea Północna. Absurdalny nakaz Kim Dzong Una

423

Kim Dzong Un nakazał mieszkańcom Korei Północnej dostarczać każdego dnia ogromną ilość naturalnego nawozu. Zarządzenie ma poprawić stan podupadającego rolnictwa, co dyktator ogłosił noworocznym celem.

Korea Północna. Absurdalny nakaz Kim Dzong Una
(Getty Images)

W kraju trwa ogromna mobilizacja. Obywatele starają się wypełnić żądania, najczęściej kupując nawóz od innych lub oddając komunistycznym władzom ekwiwalent pieniężny. Jak donosi Radio Free Asia, limit wynosi 100 kg ludzkich fekaliów dziennie, można też dostarczać 300 kg kompostu lub nawozu pochodzenia zwierzęcego.

Lokalne władze zlecają fabrykom, instytucjom i grupom obywateli przydzielenie tego samego zadania każdej osobie. Mamy produkować 100 kg fekaliów dziennie albo około 3 ton miesięcznie. Jak niby mamy to zrobić? - mówi informator radia.

Absurdalny nakaz dotyczy wszystkich jednakowo. "Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi" - mówi informator i dodaje, że większość ludzi nie jest w stanie spełnić żądań. I najprawdopodobniej o to chodzi.

Wiele osób jest zdania, że nowy nakaz ma ukryty cel. Według nich władze wprowadziły go, by pobierać opłaty od obywateli, którzy nie mogą dostarczyć nawozu. "Ludzie są źli, krytykują reżim za to, że w ten sposób zmusza ich do oddawania pieniędzy, jednocześnie twierdząc, że to dla dobra rolnictwa" - podkreśla informator.

Na Koreę Północną nałożono dotkliwe sankcje. Przyczyną jest program broni nuklearnej, jaki prowadzi państwo. Po zeszłorocznym szczycie w Singapurze (12 czerwca) Kim Dzong Un zadeklarował wprawdzie dążenie do denuklearyzacji, ale do tej pory w tej sprawie osiągnięto znikome postępy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Rolnicy zwracają się do prezydenta. "Niech będzie obrońcą polskiej wsi"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić