Korea Północna. Amerykanie reagują. Wysłali lotniskowiec

181

Korea Północna zaniepokoiła swoimi działaniami Stany Zjednoczone. Najprawdopodobniej właśnie w reakcji na to, co robi Korea Północna, Amerykanie zdecydowali się wysłać w rejon Półwyspu Koreańskiego zasilany napędem jądrowym lotniskowiec USS Theodore Roosevelt.

okręt
okręt (East News, ANTHONY J. RIVERA/AFP)

USA nie zdradzają wiele. Poinformowali jedynie, że lotniskowiec zmierza w stronę Indo-Pacyfiku. Południowokoreańska gazeta „Chosun Ilbo” powołuje się jednak na wojskowych, według których USS Theodore Roosevelt zmierza w kierunku Półwyspu Koreańskiego.

Wydaje się, że ten ruch to reakcja na zagrożenie, jakie Korea Północna stwarza swoimi międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, i na eskalację napięć militarnych, podobnie jak to było w 2017 r. - powiedział jeden z wojskowych.

Lotniskowiec USS Theodore Roosevelt jest powiązany flotą, która kontroluje obszar wschodniego Pacyfiku i zachodniego wybrzeża USA. Wcześniej był już umieszczony na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - między końcem 2017 r. a początkiem 2018 r. Miał na celu wywrzeć presję na Koreę Północną.

Roosevelt dołączył do lotniskowca USS Ronald Reagan we wspólnych ćwiczeniach USA i Korei Południowej na Morzu Wschodnim w listopadzie 2017 roku. Pływał także z flotą, która patroluje Zachodni Pacyfik oraz Morze Południowochińskie. Roosevelt dysponuje niszczycielem USS Pinckney, który jest w stanie zestrzelić międzykontynentalne pociski balistyczne.

Zobacz także: #KresyŚwiata: Korea Północna. Zdarzały się "incydenty z udziałem Polaków". MSZ ostrzega

Kevin Schneider, dowódca sił amerykańskich w Japonii, powiedział, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważono zmiany w pozycjach wojskowych Korei Północnej. To czyni ją najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Azji Północno-Wschodniej.

Na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt stacjonuje 90 samolotów i śmigłowców. Ma zapas paliwa na najbliższe 20 lat, a służyć będzie aż do 2053 roku. Pracuje tam około 6 tys. amerykańskich żołnierzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić