Radosław Opas
Radosław Opas| 

Korea Północna. Kim Dzong Un wydał rozkaz. Żołnierze zaczęli strzelać

274

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zarządził przeprowadzenie ćwiczeń artyleryjskich. Decyzję ogłosił podczas osobistej wizyty w bazie wojskowej znajdującej się na granicy morskiej z Koreą Południową. Korea Północna dała sygnał, że jest gotowa do wojny.

Korea Północna. Kim Dzong Un wydał rozkaz. Żołnierze zaczęli strzelać
(East News, KCNA via KNS/Associated Press/East News)

Kim Dzong Un znów straszy. Północnokoreański dyktator przeprowadził inspekcję jednostki wojskowej położonej na wysepce Changrin na zachodnim wybrzeżu kraju, gdzie wydał rozkaz przeprowadzenia "manewrów wojennych".

Wojskowi otrzymali konkretne wytyczne. Koreańska Centralna Agencja Prasowa poinformowała, że Kim Dzong Un nakazał żołnierzom "utworzenie dobrze funkcjonującego system", aby zapewnić pełną gotowość do przeprowadzenia misji bojowej w dowolnym momencie. Więcej szczegółów nie zostało na tę chwilę ujawnionych.

Korea Południowa reaguje. W specjalnie ogłoszonym komunikacie władze kraju stwierdziły, że wszczęcie ostrzału artyleryjskiego z terenu sąsiadującej wyspy stanowi naruszenie umowy wojskowej między dwoma Koreami, jaką podpisano w celu uniknięcia działań, które mogłyby powodować dodatkowe konflikty i napięcia.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Kim Dzong Un jest w kleszczach. Musi słuchać się innych

Wzywamy Koreę Północną do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojskowych na obszarach przygranicznych, co do których istnieje obawa, że zwiększą one napięcia militarne, oraz prosimy o pełne przestrzeganie obowiązującego paktu – powiedziała rzecznik ministerstwa obrony Choi Hyun-soo.

Kim Dzong Un po raz kolejny nadzorował ćwiczenia wojskowe. 16 listopada przywódca uczestniczył w pokazie lotniczym, na którym odbywały się loty bojowe sił powietrznych i przeciwlotniczych. Eksperci twierdzą, że podróż Kima na przygraniczną wyspę Changrin może służyć wywarciu presji na USA w celu uzyskania większych ustępstw w przyszłych rozmowach dotyczących ograniczenia przez Koreę Północną rozwoju broni nuklearnej - donosi "New York Times".

Korea Północna stale rozwija swoją broń nuklearną. W ostatnich miesiącach Pjongjang przeprowadził serię testów rakietowych. Negocjacje na temat wycofania sankcji ze strony USA oraz likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych utknęły w martwym punkcie po zakończeniu szczytu w Hanoi między Kim Dzong Unem i Trumpem, który miał miejsce w lutym 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić