Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Korea Północna pokaże broń. Kim Dzong Un straszy świat

195

Korea Północna zagroziła światu w pierwszy dzień 2020 roku. Kim Dzong Un poinformował, że Korea Północna znosi moratorium na testy nuklearne i testy rakiet dalekiego zasięgu. Moratorium nałożono podczas rozmów z USA, z którymi stosunki w ostatnim czasie znowu uległy pogorszeniu.

Korea Północna pokaże broń. Kim Dzong Un straszy świat
(East News, KCNA via KNS/Associated Press/East News)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że chce wznowić testy nuklearne. Wkrótce Korea Północna ma także zaprezentować światu "nową broń strategiczną".

Pod koniec 2019 roku Korea kilkukrotnie przeprowadziła testy mniejszych pocisków. Było to postrzegane jako ostrzeżenie USA i skłonienie ich do paru ustępstw w negocjacjach. W tym samum czasie USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Południową, co zostało bardzo źle odebrane przez Północ.

Zobacz także: Zobacz także: #KresyŚwiata: Kim Dzong Un się umacnia. Przywódca zyskał nowe uprawnienia

Pierwszego stycznia stycznia media państwowe poinformowały go, że Korea Północna zamierza podjąć radykalne działania. W obliczu zaistniałej sytuacji i niechęci USA do wznowienia rozmów będą dalej testować broń nuklearną.

Przy takich warunkach nie ma dla nas podstaw, aby dłużej podtrzymywać te zobowiązania, zobowiązania, w których nie ma strony przeciwnej. To studzi nasz zapał i chęć do światowego rozbrojenia oraz zakazu rozprzestrzeniania broni jądrowej – powiedział Kim Dzong Un.

Kim Dzong Un zagroził także, że już niebawem „świat pozna nową broń strategiczną”. Nie podał żadnych konkretnych szczegółów, mówiąc tylko, że odbędzie się to w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie przywódca Korei zostawił otwarte drzwi do dialogu zaznaczając, że dalsze działania są uzależnione od postawy USA - poinformowało BBC.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić