Koronawirus. Czy pomoże 100-letnia szczepionka?

43

W Australii rozpoczęły się testy preparatu Bacillus Calmette-Guerin. To szczepionka znana od stu lat, która ma szerokie zastosowanie na świecie jako preparat przeciwko gruźlicy. Zdaniem części lekarzy jej właściwości pomogą pomóc również w walce z koronawirusem.

WHO potwierdza nowe objawy koronawirusa
WHO potwierdza nowe objawy koronawirusa (Shutterstock.com)

Australijczycy wpadli na nietypowy pomysł. Szukając sposoby walki z koronawirusem postanowili wykorzystać szczepionkę przeciwko gruźlicy. Preparat do tej pory był wykorzystywany m.in. jako element immunoterapii w leczeniu wczesnego stadium raka pęcherza. Zdaniem lekarzy jego właściwości mogą pomóc również w ochronie przed COVID-19.

Szczepionka na koronawirusa. Nowe badania

Badania prowadzi zespół pod kierownictwem prof. Nigela Curtisa z Murdoch Children's Research Institute w Melbourne.

Naszym zdaniem ten preparat może wzmocnić układ odpornościowy i pomóc organizmowi walczyć z cała gamą infekcji o podłożu bakteryjnym i wirusowym w szerszy sposób- tłumaczy prof. Nigel Curtis, specjalista chorób zakaźnych.

Australijczycy przystępują do fazy testów na ludziach. W eksperymencie weźmie udział łącznie 4 tys. pracowników medycznych, którzy zgłosili się na ochotników. Część grupy dostanie szczepionkę przeciwko sezonowej grypie i przeciwko gruźlicy, pozostali tylko przeciwko grypie. Badanie będzie trwało pół roku - to niezbędny czas, żeby sprawdzić skuteczność terapii i jej ewentualne skutki uboczne.

Medycy wiążą z tym preparatem duże nadzieje. Wszyscy uczestnicy eksperymentu wcześniej będą mieli wykonane testy weryfikujące, czy są zakażeni koronawirusem.

Nie robilibyśmy tego, gdybyśmy nie sądzili, że to może zadziałać - podkreśla prof. Curtis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić