Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Igrzyska olimpijskie: Bojkot Australii i Kanady. Polacy wystosowali apel

4

Japończycy upierają się, że igrzyska olimpijskie nie są zagrożone. Odmienne stanowiska przyjmują inne nacje. Australia i Kanada postanowiły zrezygnować z wyjazdu do Tokio, z kolei Polski Komitet Olimpijski wystosował apel dotyczący przełożenia imprezy.

Igrzyska olimpijskie 2020 pod znakiem zapytania
Igrzyska olimpijskie 2020 pod znakiem zapytania (Getty Images, John Walton - PA Images)

Mówi się, że Japończycy szykują plan rezerwowy. Reprezentacje Kanady i Australii nie chcą jednak dłużej czekać na rozwój sytuacji. Przedstawiciele tamtejszych komitetów poinformowali, że rezygnują z podróży do Tokio. Jednocześnie wezwali organizatorów do tego, by igrzyska przełożyć na 2021 rok.

Wiemy, że to rodzi komplikacje, ale nic nie jest ważniejsze niż zdrowie i bezpieczeństwo naszych sportowców. To samo dotyczy kibiców - argumentowały komitety.

Zobacz także: Co z igrzyskami w Tokio? "Niektórzy cały czas żyją nadzieją, że odbędą się w terminie"

Polski Komitet Olimpijski również reaguje

Pandemia koronawirusa torpeduje przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio, które miałyby się rozpocząć 24 lipca. Reprezentanci polskiego komitetu są zdania, że wydarzenie w Japonii powinno zostać jak najszybciej przełożone.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy Igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania - powiedział prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki, cytowany przez portal olimpijski.pl.

Co dalej? Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest w stałym kontakcie z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, Światową Organizacją Zdrowia, Komitetem Organizacyjnym i władzami Japonii. Na bieżąco są śledzone zmiany w różnych krajach. MKOI dał sobie miesiąc na podjecie decyzji w sprawie igrzysk 2020.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić