Dagmara Smykla| 

Koronawirus. Korea Północna otrzyma pomoc

66

Przedstawiciele Czerwonego Krzyża poinformowali o transporcie z pomocą medyczną, który ma zostać wysłany do Korei Północnej. W państwie Kim Dzong Una wciąż oficjalnie nie ma ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Do Korei Północnej wysłano pomoc.
Koronawirus. Do Korei Północnej wysłano pomoc. (KCNA)

Czerwony Krzyż ogłosił, że jest blisko sukcesu w sprawie Korei Północnej. Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) niedługo wyślą pomoc do państwa Kim Dzong Una w związku z pandemią koronawirusa.

IFRC pozyskało teraz wymagany sprzęt i pracuje nad jak najszybszym przetransportowaniem go do KRLD - ogłosiła Ellie Van Baaren, rzeczniczka Czerwonego Krzyża.

Koronawirus. Pomoc dla Korei Północnej

Przedstawiciele organizacji podkreślają, że transport pomocy dla Koreańczyków zostałby wysłany dużo wcześniej, jednak napotkano przeszkody natury formalnej. Kraje zaostrzyły kontrole graniczne, a sama Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna prawie całkowicie zamknęła swoje granice.

Zobacz też: Ćwiczenia w Korei Północnej. Kim Dzong Un wszystko obserwował

Na tym etapie ciężko pracujemy, aby pomoc dotarła do KRLD do końca kwietnia. Warunkiem strony koreańskiej jest 10-dniowa kwarantanna w Sinuiju - informuje Van Baaren.

Co znajdzie się w przesyłce? 10 tys. zestawów testowych na koronawirusa, masek i rękawiczek ochronnych. IFRC uzyskało zwolnienie z międzynarodowych sankcji od Organizacji Narodów Zjednoczonych pod koniec lutego. Jednak wtedy pojawiły się problemy związane z globalnym niedoborem maseczek medycznych i rękawiczek, a potem ograniczenia wprowadziły władze Korei Północnej - informuje portal NK News.

Północ wciąż upiera się, że w kraju nie odnotowano ani jednego zarażenia koronawirusem. Minister zdrowia O Chun-Bok powtórzył to w trakcie niedzielnej sesji parlamentarnej. Koreę Północną wspierają w związku z koronawirusem także inne organizacje pozarządowe, m.in. UNICEF i Lekarze bez Granic. Próżno szukać jednak informacji o tym na stronach Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej. Zamiast tego północnokoreańska agencja chętnie informuje czytelników o ofiarach koronawirusa w Korei Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić