Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Mapa pokazuje, jak rozprzestrzenia się po świecie

89

Opracowano specjalną mapę, prezentującą, w jaki sposób koronawirus z Wuhan rozniósł się po całym świecie. Ustalenia pomagają zrozumieć, dlaczego choroba została zdiagnozowana już w kilkudziesięciu państwach.

Koronawirus. Mapa pokazuje, jak rozprzestrzenia się po świecie
(Getty Images, Paula Bronstein/Stringer)

Autorami wizualizacji są naukowcy z Uniwersytetu Southampton. Jak podaje "Daily Mail", od chwili ujawnienia epidemii, z Wuhan wyjechało aż 60 tysięcy osób. Badacze postanowili prześledzić ich drogę do momentu, aż mieszkańcom miasta uniemożliwiono jego opuszczanie.

Jak koronawirus z Wuhan rozprzestrzenił się po świecie?

Naukowcy opierali się na danych z telefonów komórkowych i urządzeń śledzących loty samolotów. Jak ustalili, podróżnicy z Wuhan udali się do łącznie 382 miast. W ten sposób koronawirus rozprzestrzenił się w 24 państwach na całym świecie. Do 11 lutego 2020 roku został zdiagnozowany w Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii.

WHO podaje, że do tej pory zgłoszono łącznie ponad 40 tysięcy przypadków koronawirusa. Jednak zdaniem specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia te dane są zaniżone. Jak argumentują, większość chorych z całego świata jeszcze nie została zdiagnozowanych.

Do wszystkich zarażeń doszło w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Jak poinformowano w czasopiśmie medycznym "Lancet", do rozprzestrzeniania się choroby przyczynia się brak objawów lub łagodne symptomy. Chorzy są nieświadomi powagi swojego stanu i nie stosują środków bezpieczeństwa ani nie zgłaszają się po pomoc medyczną. Feng Zijian, zastępca dyrektora Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzega, że dotyczy to szczególnie dzieci.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Chinach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić