Karolina Woźniak| 

Koronawirus może przetrwać na maseczce chirurgicznej 7 dni

49

Wiele osób, które wychodzą z domu, nie zapomina o maseczce. Zabieranie jej ze sobą jest prawidłowym odruchem. Dzięki niej ograniczamy transmisję nie tylko koronawirusa, ale również innych patogenów. A jak długo wirus może przetrwać na tym przedmiocie? Najnowsze badania mówią, że aż 7 dni.

Koronawirus może przetrwać na maseczce nawet do siedmiu dni. Dlatego tak bardzo ważne jest dezynfekowanie jej
Koronawirus może przetrwać na maseczce nawet do siedmiu dni. Dlatego tak bardzo ważne jest dezynfekowanie jej (Getty Images, Drew Angerer / Staff)

Maseczki chirurgiczne możemy zakupić w aptece, a nawet one mogą zabezpieczyć przed zarażeniem koronawirusem. Dzięki temu chronimy siebie i innych. Jednak maseczki chirurgiczne są zazwyczaj jednorazowego użytku - powinno się je wyrzucić zaraz po skorzystaniu z nich.

Koronawirus może przetrwać na maseczce chirurgicznej 7 dni

Wirusolog Malik Peiris, który opracował badania dla Uniwersytetu w Hongkongu, powiedział, że najważniejsze jest niedotykanie zewnętrznej części maski. Jeśli maseczka jest zainfekowana, a po dotknięciu jej dotkniemy np. oczu, przeniesiemy wirusa do oczu.

Badania, które opublikowano w medycznym czasopiśmie "The Lancet" mówią, że po siedmiu dniach koronawirus był wciąż obecny na zewnętrznej części maseczki. Patogen był jednak podatny na standardowe metody dezynfekcji - dlatego ważne jest dezynfekowanie maseczek jeśli nie mamy ich wystarczająco tyle, żeby wyrzucać po każdym użyciu. Jest ona pierwszą barierą, kiedy kaszlemy - dzięki temu chroni nas i innych.

Co więcej, koronawirus może przetrwać od czterech do siedmiu dni na plastiku i stali nierdzewnej, a także do czterech dni na banknotach i szkle - podaje "Daily Star". Badania wykazały również, że wirus znika z tkaniny drugiego dnia, a na papierze do drukowania i bibułce nie przetrwa dłużej niż trzy godziny.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Naukowiec interpretuje dane. "Niestety, epidemia wyraźnie się rozwija"

**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [ dziejesie.wp.pl ](http://www.dziejesie.wp.pl)**

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić