Wojciech Darewicz| 

Koronawirus. Nie żyje lekarz, o którego operacji mówił cały świat

70

Był lekarzem, mentorem i nauczycielem. Zasłynął przeprowadzeniem operacji rozdzielenia bliźniaków syjamskich. James T. Goodrich miał 73-lata. Zmarł po zakażeniu koronawirusem.

Nie żyje znany amerykański pediatra i neurolog James T. Goodrich.
Nie żyje znany amerykański pediatra i neurolog James T. Goodrich. (East News)

Wybitny amerykański pediatra i neurolog zmarł w poniedziałek. Teraz tę smutną informację przekazał przedstawiciel szpitala Montefiore. Placówka znajduje się w Nowym Jorku. To w niej pracował słynny lekarz.

James T. Goodrich był wzorem do naśladowania. Inni lekarze oraz studenci uwielbiali z nim pracować. Choć trwale zapisał się w historii medycyny, był osobą skromną, unikającą blasku fleszy, troskliwą i pełną pokory.

James T. Goodrich na kartach historii. O jego operacji mówił cały świat

Zasłynął ryzykowną operacją. Miała ona miejsce w 2015 roku. Zabieg oddzielenia od siebie zrośniętych głowami bliźniąt trwał 27 godzin i kosztował ok. 2 mln dol. Chociaż śmiertelność wśród bliźniąt syjamskich, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat życia, jest bardzo wysoka i wynosi 80 proc., rodzice chłopców zdecydowali się na operację, gdy ich pociechy miały 5 miesięcy.

Przypadek jeden na 2,5 mln urodzeń. Jodon i Anais MCDonald pochodzą z Knox w Indianie. Urodzili się zrośnięci czaszkami. Rodzicie chcieli zapewnić im normalne życie, więc zdecydowali się na operację. Ta okazała się wyjątkowa trudna. Gdy lekarz zorientował się, jak wiele wspólnych tkanek mają chłopcy, chciał przerwać procedurę. Ostatecznie dokończył ją i przeszedł do historii.

Zobacz także: Zobacz także: Nietypowo zrośnięte bliźnięta syjamskie wyzwaniem dla lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić