Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
W.B.
|

Koronawirus. Niepokojące prognozy ekspertów. Bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do 10 procent

6
Podziel się:

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiada, że bezrobocie w Polsce na koniec tego roku może osiągnąć poziom 10 procent. Bez pracy w naszym kraju zostanie aż 1,4 miliona obywateli.

Bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do poziomu 10 procent
Bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do poziomu 10 procent (Getty Images, Albin Marciniak/East News)

Fatalna sytuacja firm z powodu koronawirusa. Ankieta przeprowadzona przez pracodawców RP nie pozostawia złudzeń. Globalna pandemia choroby uderzyła w zdecydowaną większość przedsiębiorstw. Aż 93 procent firm przyznało, że koronawirus przyczynił się do zmniejszenia ich przychodów. Jedna czwarta z nich notuje przychody niższe na poziomie od 51 do 75 procent.

Zwolnienia już teraz są duże, a będą jeszcze większe. Wśród przedsiębiorstw biorących udział w ankiecie, 30 proc. przyznało, że w marcu 2020 roku musiało dokonać redukcji etatów w swoich strukturach. Rokowania są jednak zdecydowanie gorsze. Pytanie o plany na kolejne trzy miesiące przyniosło niepokojące odpowiedzi - redukcję zatrudnienia planuje aż 66,5 procent firm.

Nie mamy złudzeń. Koronawirus zainfekował polski biznes na dobre – z dnia na dzień firmy dosłownie stanęły. Perspektywy są słabe, a hucznie zapowiadana tak zwana tarcza antykryzysowa okazuje się dziurawa jak sito, firmy nie wierzą w jej skuteczność - podkreślił dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Koronawirus w Polsce. Wzrost bezrobocia nieunikniony

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała opinii publicznej najnowsze prognozy. Według nich, na koniec roku w Polsce będzie około 1,4 miliona osób w wieku produkcyjnym pozostającym bez stosunku pracy. Oznacza to bezrobocie w kraju na poziomie podchodzącym do 10 procent.

Na razie nie notujemy dużego wzrostu, ale przedsiębiorcy zapowiadają cięcia. Największe tąpnięcie będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia - mówiła Maląg w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
takimamymyk
3 lata temu
ja obstawiałbym koło 18 do 25 procent , 500plusowcy nie są zarejestrowani jako bezrobotni i dlatego mieliśmy do tej pory niskie bezrobocie na papierze. Polacy sie obudzili z tym całym bieganiem po marketach i firmach i kupują tylko żywność ,żadnych szmatek i innych dziwnych sklepików transfer pieniężny mam na myśli zapłaty kartą banku za zakupy spadło o 80 procent . Nawet apteki mają kiepsko bo nikt nie wykupuje leków bo nie ma jak sie dostać do lekarzy :D którzy po badaniu pacjenta by te recepty wypisali to jest dopiero klimat. A wirus jak to wirus najgorsze jest to aby zniknął to duża część społeczeństwa musiała by się zarazić ale nasi emeryci są zbyt schorowani bo pracowali tutaj a nie zagranicą i zdrowie im siada o wiele szybciej i łatwiej i są w naprawdę gorszej sytuacji od młodzików. W sumie jak mnie on dopadnie to mam duże szanse niestety na zgon ale trzeba brać to na barki jeśli się nie ma odporności 20 latka to będzie nie ciekawie
sCFS
3 lata temu
Podziękujcie złodziejom z pisu.
bobovita
3 lata temu
A niech to wszystko pieprznie raz, a dobrze. Przynajmniej będzie constans.
,.,.,.,.,.,.
3 lata temu
TA JUZ PŁACZĄ LEDWO 2 TYGODNIE ZAMKNIETE A TE BIEDAKI JUZ PŁACZĄ ZE 93 PROCENT FIRM STRACIŁO A PO NOWYM ROKU MYK I JUZ NOWE AUTKO SE KUPIA I WCZAY ZA GRANICĄ
Haha
3 lata temu
Maja na myśli miejsca pracy, bezrobocie to 90
Stag
3 lata temu
Nie ma ekspertów którzy są wstanie określić cokolwiek.Mamy absolutnie nową sytuację,bezrobocie moim zdaniem sięgnie 40 do 50 procent zanim rodzinny rynek się przekształci.Cofamy się do lat 90 i nie ma przebacz. Pl to nie bogate zorganizowane Chiny.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić