Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Ukraina wprowadza stan nadzwyczajny

3

W środę ukraiński rząd ogłosił wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Jak poinformował premier Denys Szmyhal, ograniczenia mają obowiązywać przez 30 dni.

Ukraina zamyka granice
Ukraina zamyka granice (East News, Łukasz Solski)

Wcześniej stan nadzwyczajny obowiązywał w kilku obwodach Ukrainy. Teraz tamtejszy wiceminister ochrony zdrowia ma nadzorować "likwidację nadzwyczajnej sytuacji medyczno-biologicznej na poziomie państwowym". Jak informuje Interfax-Ukraina, "postanowiono też, że placówki medyczne mają prawo przeprowadzania obowiązkowych badań osób, które mają objawy COVID-19 lub miały kontakt z zakażonymi".

Policja i Gwardia Narodowa z jasnym zadaniem. Organy te będą ochraniać obiekty, w których odbywają się badania, hospitalizacja albo kwarantanna. RMF24 podaje, że ogłoszenie stanu nadzwyczajnego na Ukrainie przewiduje, że pracę władz w specjalnym, wzmocnionym trybie.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie uderza w obywateli. Nie ogranicza bowiem ich praw i wolności ani. Absolutnie nie oznacza też ingerowania w zarządzanie prywatnymi przedsiębiorstwami, w przeciwieństwie do stanu wyjątkowego.

Zobacz także: Adam Bielan: Małgorzata Kidawa-Błońska dostała burę od Borysa Budki

Granice Ukrainy będą zamknięte

W środę premier Ukrainy ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa rząd ma zamiar w tym tygodniu całkowicie zamknąć ruch pasażerski w obie strony przez granicę państwową.

- Do końca piątku powinniśmy wstrzymać wszelki ruch pasażerski przez granicę Ukrainy w obie strony - przyznał Denys Szmyhal, cytowany przez portal rmf24.pl, który powołuje się na PAP.

Zamknięcie granic Ukrainy koniecznością. - W ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (...) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją - wyjaśnił premier Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić