Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Dużo nowych obostrzeń. Limity i ograniczenia w handlu

98

Polski rząd wdraża kolejne kroki w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia dotyczą między innymi handlu.

Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń
Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń (PAP, Wojciech Olkuśnik)

O nowych ograniczeniach poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej - mówił prezes Rady Ministrów. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza - podkreślał.

Morawiecki zaznaczył, że analizowane są różne praktyki wprowadzane w poszczególnych krajach. We wtorek wdrożono między innymi wymóg dwóch metrów odległości między osobami przebywającymi w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy on osób niesamodzielnych. Osoby niepełnoletnie mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko pod opieką dorosłego.

Wprowadza się też ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, promenad i zieleńców. Ponadto zakazuje się również korzystania z rowerów miejskich. Zamknięte zostają zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu, hotele i miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda założył konto na TIkToku i zamieścił film. "Żenujące"

Limity dla sklepów. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, wprowadza się zasadę, że w tym samym czasie w sklepie może przypadać maksymalnie trzech klientów na jeden punkt kasowy. - Jeżeli jest pięć kas, to jednocześnie w sklepie może przebywać tylko 15 osób - poinformował premier. Podobne obostrzenie wdraża się w odniesieniu do targowisk. Na pocztach z kolei na jedno okienko mogą przypadać tylko dwie osoby.

Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Wciąż otwarte będą natomiast sklepy spożywcze, apteki i drogerie - w godzinach 10-12 będą mogły tam uczęszczać wyłącznie osoby w wieku 65+. Poza tym zaostrzone mają być zasady kwarantanny.

Przewoźnicy prywatni również muszą zadbać o to, by w ich pojazdach pasażerowie zajmowali tylko co drugi fotel. Na czas pandemii odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, z wyłączeniem tych absolutnie koniecznych. Na stacjach i w sklepach należy dezynfekować różne miejsca, które są często dotykane.

Koronawirus. Jakie są prognozy?

"Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia" - tak prognozuje spółka ExMetrix, cytowana przez PAP. Według prognozy po 20 kwietnia liczba zakażeń będzie spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków.

Pamiętajmy, by postępować odpowiedzialnie. Każde nieracjonalne zachowanie może być opłakane w skutkach. Przestrzegajmy zaleceń rządu i służb zdrowia, stosujmy się do zakazów i otaczajmy opieką seniorów. Dbajmy również o higienę, co jest podstawowym elementem ochrony przed koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić