o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Dużo nowych obostrzeń. Limity i ograniczenia w handlu

43
Podziel się

Polski rząd wdraża kolejne kroki w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia dotyczą między innymi handlu.

Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń
Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bDfrfthh

O nowych ograniczeniach poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej - mówił prezes Rady Ministrów. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza - podkreślał.

Morawiecki zaznaczył, że analizowane są różne praktyki wprowadzane w poszczególnych krajach. We wtorek wdrożono między innymi wymóg dwóch metrów odległości między osobami przebywającymi w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy on osób niesamodzielnych. Osoby niepełnoletnie mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko pod opieką dorosłego.

Wprowadza się też ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, promenad i zieleńców. Ponadto zakazuje się również korzystania z rowerów miejskich. Zamknięte zostają zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu, hotele i miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

bDfrfthj

Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda założył konto na TIkToku i zamieścił film. "Żenujące"

Limity dla sklepów. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, wprowadza się zasadę, że w tym samym czasie w sklepie może przypadać maksymalnie trzech klientów na jeden punkt kasowy. - Jeżeli jest pięć kas, to jednocześnie w sklepie może przebywać tylko 15 osób - poinformował premier. Podobne obostrzenie wdraża się w odniesieniu do targowisk. Na pocztach z kolei na jedno okienko mogą przypadać tylko dwie osoby.

bDfrfthp

Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Wciąż otwarte będą natomiast sklepy spożywcze, apteki i drogerie - w godzinach 10-12 będą mogły tam uczęszczać wyłącznie osoby w wieku 65+. Poza tym zaostrzone mają być zasady kwarantanny.

Przewoźnicy prywatni również muszą zadbać o to, by w ich pojazdach pasażerowie zajmowali tylko co drugi fotel. Na czas pandemii odwołane zostały wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, z wyłączeniem tych absolutnie koniecznych. Na stacjach i w sklepach należy dezynfekować różne miejsca, które są często dotykane.

Koronawirus. Jakie są prognozy?

"Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia" - tak prognozuje spółka ExMetrix, cytowana przez PAP. Według prognozy po 20 kwietnia liczba zakażeń będzie spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków.

Pamiętajmy, by postępować odpowiedzialnie. Każde nieracjonalne zachowanie może być opłakane w skutkach. Przestrzegajmy zaleceń rządu i służb zdrowia, stosujmy się do zakazów i otaczajmy opieką seniorów. Dbajmy również o higienę, co jest podstawowym elementem ochrony przed koronawirusem.

bDfrfthq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDfrfthK
KOMENTARZE
(43)
mufon
7 miesięcy temu
Albo jest stan wyjątkowy i trzeba przestrzegać zaleceń albo nie ma stanu wyjątkowego i są to pobożne życzenia rządu.
www
7 miesięcy temu
co to da mleczko sie rozlało w styczniu
Skorp
7 miesięcy temu
Należy wszystkich zamknąć w domach jak 13 grudnia 1981 r.
bDfrfthL
Bonia
7 miesięcy temu
Piepszą że się słuchać nie chce....ludzie obudźcie się
kwch
7 miesięcy temu
no to teraz rękawiczki podrożeją o 500% i przebiją maseczki.
Najnowsze komentarze (43)
Ple
7 miesięcy temu
Niech więcej sprowadzą chorych do Polski może ostatnia limuzyna do domu
Zeed
7 miesięcy temu
A prezerwatywę należy trzymać na wacku całą dobę?
Listonosz
7 miesięcy temu
Zastanawiam się jak to możliwe że wszędzie są obostrzenia związane z koronawirusem a listonosze w Poczcie Polskiej mają co raz więcej pracy i kontaktòw z ludźmi czyż by Oni nie byli narażeni?Czy nikt o nich nie pomyśli? Ważniejsze są zyski dla pracodawcy niż ludzkie zdrowie i życie a rząd udaje że nic nie widzi?Ilu listonoszy musi zachorować albo gorzej umrzeć żeby ktoś w końcu zauważył problem????
gdzie
7 miesięcy temu
Mam pytanie, skąd mam mieć rękawiczki? Od miesiąca nie jestem w stanie w żadnym sklepie kupić rekawiczek nitrylowych (na latex jestem uczulona). Rękawiczek nie znalazłam ani w auchanie, ani w osiedlowym, brak w lewiatanach, lidlach, biedronkach. Skąd mam wziąć rękawiczki żeby móc wejśćdo sklepu po jedzenie?
3swiat
7 miesięcy temu
Nieprzygotowany rzad spycha teraz wszystko na ludzi, dzie testy i maseczki ?
Obywatel rp
7 miesięcy temu
Mateusz sprowadź wszystkich też przesiedleńców nawet chorych najlepiej wysyłaj swoją limuzynę a później niech ich policja pilnuje
Cynik
7 miesięcy temu
Zamówiłem taxi na 11. No cóż? Wywalę dzida zza kierownicy i pojadę sam.
Twój ktoś
7 miesięcy temu
Nie mam rękawiczek! Jak mam je kupić skoro jest zakaz wchodzenia do sklepu bez rękawiczek!? W sklepach też ich nie ma! A na Allegro i AliExpress poslki rząd zakazał ich sprzedaży!
bDfrfthD
janusz
7 miesięcy temu
kwarantanna kwarantanną trzeba sie pilnowac,ale bedzie słoneczko to na działeczke z grażynką pojedziem
marq
7 miesięcy temu
ewenement prawy: stan wyjątkowy bez formalnego wprowadzenia stanu wyjątkowego;Polak potrafi!
Pfff....
7 miesięcy temu
I co to ma dać jak w fabrykach których jest tysiące po 100 osób pracuje na jednej zmianie, każdy z nich z kimś mieszka i jak te zakazy mają zatrzymać rozpowszechnianie wirusa?
Stary
7 miesięcy temu
Uwaga ładne dziewczyny do 18! Wyprowadzam na spacer bezpłatnie !
cytat
7 miesięcy temu
panie Morawiecki z woli Suwerena pełniący chwilowo obowiązki premiera ,zakazywać i nakazywać to może pan swojej zonie i dzieciom ale nie dla Suwerena Narodu wolnego to Suweren może panu zakazywać i nakazywać. Brak podstawy prawnej do pana zakazów.
marek
7 miesięcy temu
godzina policyjna i uzbrojone patrole na ulicach :-)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić