Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: Będę rekomendował przyjęcie szczepionki

41

Trwa oczekiwanie na powstanie szczepionki na koronawirusa, która mogłaby pozwolić wrócić do normalności. Nie zanosi się na to, by nadeszło to prędko. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że do życia, które znamy sprzed pandemii, wrócimy dopiero za minimum 1,5 roku.

Łukasz Szumowski wypowiedział się nt. szczepionki na koronawirusa
Łukasz Szumowski wypowiedział się nt. szczepionki na koronawirusa (PAP, Mateusz Marek)

Minister zdrowia przekazał, że nie jest zwolennikiem popularnej w Internecie tezy. - Darwinistyczne podejście, że przechorujmy wszyscy i będziemy odporni, prowadzi do tego, że umierają najsłabsi. Nie mogę do tego dopuścić. Nie możemy powiedzieć "niech najsłabsi przechorują", a kto przeżyje, ten będzie zdrowy. To kompletnie nieludzkie i nieakceptowalne podejście. Opóźniamy tę epidemię gigantycznymi kosztami (...), by ratować ludzkie życia - powiedział Łukasz Szumowski w programie specjalnym WP.

Jestem przekonany, że do czasu pojawienia się szczepionki będziemy mieli mniejszą część populacji, która zetknęła się z tym wirusem. Dzięki temu przeżyjemy i będziemy mogli wrócić po 1,5 roku czy 2 latach do normalności - do cieszenia się życiem takim, jakie było wcześniej - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki w Polsce. Łukasz Szumowski wyjaśnia pojęcie "wyjścia w celach rekreacyjnych"

Czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? - Będę rekomendował przyjęcie szczepionki każdemu, gdy tylko będzie to możliwe. To będzie gwarantowało zdrowie i życie - dodał Szumowski, podkreślając, że jego zdaniem szczepionka powstanie zanim w Polsce zachoruje 60-70 proc. społeczeństwa - Po to te wszystkie obostrzenia - stwierdził.

Koronawirus wciąż nie ustępuje

To sprawia, że musimy przyzwyczajać się do obowiązujących ograniczeń i żyć tak, jak zalecają przedstawiciele rządu i służba zdrowia. Każdy nieprzemyślany ruch może doprowadzić do zakażenia wirusem z Wuhan.

Przypomnijmy, że od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Minister Szumowski już wcześniej sygnalizował, że będzie on nam towarzyszył do momentu wynalezienia szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić