Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Premie dla pracowników dużych sieci sklepów

322
Podziel się:

W związku z epidemią koronawirusa duże sieci handlowe postanowiły wprowadzić premie dla pracowników, którzy pracują mimo zagrożenia. To odpowiedź na głosy, że pracownicy sklepów, zwłaszcza kasjerzy i kasjerki, są szczególnie narażeni na zakażenie.

Koronawirus w Polsce. Premie dla pracowników dużych sieci sklepów
(East News, Wojciech Stróżyk)

O wypłaceniu premii dla pracowników poinformowały m.in. Lidl, Biedronka, Kaufland czy Makro. Sieci deklarują, że w ten sposób chcą wynagrodzić im pracę w warunkach zagrożenia epidemicznego.

Biedronka poinformowała, że swoim pracownikom, którzy między 9 a 14 marca pracowali zgodnie z grafikiem, wypłaci po 300 złotych premii uznaniowej brutto. Premia obejmuje nie tylko osoby pracujące na kasie (a więc najbardziej narażone na kontakt z zarażonymi), ale też magazynierów, czy pracowników centrów dystrybucyjnych.

Według biura prasowego sieci, zwolnione z obowiązku pracy zostały również osoby po 60 roku życia. Nadal będą im wypłacane normalne pensje.

Premie dla pracowników

Lidl Polska również zadeklarował wypłacenie pracownikom premii, nie oznajmił jednak jakiej będą wysokości. Wszyscy zatrudnieni mają otrzymać natomiast premie wielkanocne w wysokości 450 lub 300 złotych.

Bardziej hojny od Biedronki okazał się Rossmann, którego sklepy były szturmowane w ciągu ostatnich dni w poszukiwaniu m.in. papieru toaletowego i żelów antybakteryjnych. Sieć poinformowała, że każdy pracownik sieci dostanie 750 złotych dodatku za pracę w okresie od 16 marca do 15 kwietnia. Premię za pracę od 14 do 31 marca w wysokości 500 zł wypłaci pracownikom również sieć Makro.

Z kolei 1000 złotych dodatku motywacyjnego mogą uzyskać pracownicy sieci supermarketów Kaufland. W oficjalnym komunikacie oświadczono, że za 100 procentową obecność w pracy w tym okresie, pracownicy mogą uzyskać 500 złotych za każdą połowę miesiąca.

Chcąc wynagrodzić pracowników za pracę w tym szczególnym okresie, postanowiliśmy zwiększyć wysokość dodatku motywacyjnego w marcu do 1000 zł. - czytamy w oświadczeniu.

Premie wprowadziły również m.in. Żabka oraz ALDI.

Zobacz także: Niespodziewany finał napadu na sklep

Koronawirus w handlu

Pracownicy handlu są szczególnie mocno narażeni na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących na kasie, które, w dużych sieciach, obsługują nawet po kilka tysięcy klientów dziennie.

Sieci sklepów stopniowo wprowadzają szereg rozwiązań mających chronić pracowników - m.in. krótsze godziny pracy, żele antybakteryjne, czy specjalne ściany z pleksi, oddzielające kupującego od kasy. W wielu placówkach można spotkać sugestie, aby płatności były dokonywane kartą.

W branży handlowej pracuje, według danych z 2018 roku, około 2 milionów Polaków. W samych sieciach Biedronka, Lild oraz Kaufland jest to około 100 tysięcy osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(322)
Alicja
2 lata temu
...a w auchan na sklepie organiczenia ludzi więc w miarę pusto, a za plecami kasjerów stado oczekujących na wejście stoi gromadnie na pasażu jak na stadionie piłkarskim - epicentrum rozwoju koronawirusa. I nie ma tu mowy o zachowaniu odległości 2 metrów - tłum wisi kasjerom na plecach...i ławeczki na pasażu stoją, można spocząć gromadnie...jak ten kasjer ma się skupić na pracy skoro non stop musi "oganiać się" od agresywnych, oczekujących na wejście klientów?
Rossmann99
2 lata temu
Rossmann płaci 750 zł dla osób które wypracują w tym okresie 168h. Mniejsza premia jest za wypracowanie 120h. Jeżeli w okresie od podanym przez artykuł wypracujesz mniej niż 120 h Nic nie dostaniesz
Rossmann99
2 lata temu
Rossmann płaci 750 zł dla osób które wypracują w tym okresie 168h. Mniejsza premia jest za wypracowanie 120h. Jeżeli w okresie od podanym przez artykuł wypracujesz mniej niż 120 h Nic nie dostaniesz
Ola
2 lata temu
A DINO POLSKA nic od dwoch dni dali rękawiczki i żel no i wczoraj założyli plekse na samą kasę ale obok nic nie ma klient kładzie towar ok 70 cm.od kasy i z drugiej strony odbiera przy jeszcze mniejszej odległości a i pracownicy po 60-tce pracują jakby nigdy nic.
Agata
2 lata temu
A pracownicy poczty ile dostaną ? Narazie dostaliśmy 50 zł na środki ochrony których i tak nigdzie niemożna kupić
Olo
2 lata temu
Obroty w marketach wzrosły o 100-300% a premie za narażanie życia pracowników i ich rodzin ???zł. Może pracownicy powinni ogłosić ogólnopolski strajk żeby ktoś ich w końcu docenił? Żenada
Nauczyciel
2 lata temu
Pozdrawiam kasjerów
Jagódka
2 lata temu
To jest śmieszne ! Panie w Lidlu na kasie pracują bez żadnej osłony i rękawic
Naive
2 lata temu
Pozdrawiam pracowników Auchan :-)
Mika
2 lata temu
Bardzo słusznie, uważam że powinni dostać więcej za narażenie własnego zdrowia i życia
patryk
2 lata temu
W Leroy Merlin nic nie zobaczymy a również mamy codziennie kontakt z klientami.
Kama
2 lata temu
Dziękuje za te 300 zl wole żyć
Pan Jan
2 lata temu
300 brutto... jprdl... weźcie sie nie osmieszajcie
Xxx
2 lata temu
Ładnie z ich strony że w ogóle coś dali, lepsze to niż nic! A co z kurierami listonoszami i ludźmi z zaopatrzenia? Może ich też ktoś doceni?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić