o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Premie dla pracowników dużych sieci sklepów

322
Podziel się

W związku z epidemią koronawirusa duże sieci handlowe postanowiły wprowadzić premie dla pracowników, którzy pracują mimo zagrożenia. To odpowiedź na głosy, że pracownicy sklepów, zwłaszcza kasjerzy i kasjerki, są szczególnie narażeni na zakażenie.

Koronawirus w Polsce. Premie dla pracowników dużych sieci sklepów
(East News, Wojciech Stróżyk)
bDTILGlN

O wypłaceniu premii dla pracowników poinformowały m.in. Lidl, Biedronka, Kaufland czy Makro. Sieci deklarują, że w ten sposób chcą wynagrodzić im pracę w warunkach zagrożenia epidemicznego.

Biedronka poinformowała, że swoim pracownikom, którzy między 9 a 14 marca pracowali zgodnie z grafikiem, wypłaci po 300 złotych premii uznaniowej brutto. Premia obejmuje nie tylko osoby pracujące na kasie (a więc najbardziej narażone na kontakt z zarażonymi), ale też magazynierów, czy pracowników centrów dystrybucyjnych.

Według biura prasowego sieci, zwolnione z obowiązku pracy zostały również osoby po 60 roku życia. Nadal będą im wypłacane normalne pensje.

bDTILGlP

Premie dla pracowników

Lidl Polska również zadeklarował wypłacenie pracownikom premii, nie oznajmił jednak jakiej będą wysokości. Wszyscy zatrudnieni mają otrzymać natomiast premie wielkanocne w wysokości 450 lub 300 złotych.

Bardziej hojny od Biedronki okazał się Rossmann, którego sklepy były szturmowane w ciągu ostatnich dni w poszukiwaniu m.in. papieru toaletowego i żelów antybakteryjnych. Sieć poinformowała, że każdy pracownik sieci dostanie 750 złotych dodatku za pracę w okresie od 16 marca do 15 kwietnia. Premię za pracę od 14 do 31 marca w wysokości 500 zł wypłaci pracownikom również sieć Makro.

Z kolei 1000 złotych dodatku motywacyjnego mogą uzyskać pracownicy sieci supermarketów Kaufland. W oficjalnym komunikacie oświadczono, że za 100 procentową obecność w pracy w tym okresie, pracownicy mogą uzyskać 500 złotych za każdą połowę miesiąca.

bDTILGlV

Chcąc wynagrodzić pracowników za pracę w tym szczególnym okresie, postanowiliśmy zwiększyć wysokość dodatku motywacyjnego w marcu do 1000 zł. - czytamy w oświadczeniu.

Premie wprowadziły również m.in. Żabka oraz ALDI.

Zobacz także: Niespodziewany finał napadu na sklep

bDTILGlW

Koronawirus w handlu

Pracownicy handlu są szczególnie mocno narażeni na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących na kasie, które, w dużych sieciach, obsługują nawet po kilka tysięcy klientów dziennie.

Sieci sklepów stopniowo wprowadzają szereg rozwiązań mających chronić pracowników - m.in. krótsze godziny pracy, żele antybakteryjne, czy specjalne ściany z pleksi, oddzielające kupującego od kasy. W wielu placówkach można spotkać sugestie, aby płatności były dokonywane kartą.

W branży handlowej pracuje, według danych z 2018 roku, około 2 milionów Polaków. W samych sieciach Biedronka, Lild oraz Kaufland jest to około 100 tysięcy osób.

bDTILGlX

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTILGmq
KOMENTARZE
(322)
majka
rok temu
300 zł to dla pracowników nararzających zdrowie pracujacych w pocie czoła stresie współczujemy .
hehe
rok temu
Zaczęli wypłacać premie bo pracownicy zaczęli masowo chodzic na L4 .W ogólnym rozrachunku to im się opłaci.
Pepe
rok temu
Zamknięte ZUSy, urzędy skarbowe, poczta z ograniczeniami. W świetle tego panie ze sklepów powinny uchodzić za bohaterki bez mała.
bDTILGmr
neya
rok temu
stawka 300zł to pokazuje ile wart jest pracownik dla włascicieli tych sklepów Żenada
Bunia
rok temu
Pracuje w sklepie jestem główną kasjerka jedyny moje zabezpieczenie to żel który podraznil mi ręce ludzie nie stosują odstepow stoją jeden na drugim chuchaja na nas kaszla kichaja a kiedy zwracamy im uwagę śmieją się. Nie rozumieją naszego poświęcenia uwierzcie mi gdybym mogła wolałabym być w domu. Boje sie tego wirusa mam 9letnie dziecko z którym nie mogę zostać w domu bo rząd dal progi i moja córka może zostać sama albo z babcia która muszę narażać. Pozdrawiam i apeluje uszanujcie naszą pracę i nasze poswiecenie.
Najnowsze komentarze (322)
Alicja
rok temu
...a w auchan na sklepie organiczenia ludzi więc w miarę pusto, a za plecami kasjerów stado oczekujących na wejście stoi gromadnie na pasażu jak na stadionie piłkarskim - epicentrum rozwoju koronawirusa. I nie ma tu mowy o zachowaniu odległości 2 metrów - tłum wisi kasjerom na plecach...i ławeczki na pasażu stoją, można spocząć gromadnie...jak ten kasjer ma się skupić na pracy skoro non stop musi "oganiać się" od agresywnych, oczekujących na wejście klientów?
Rossmann99
rok temu
Rossmann płaci 750 zł dla osób które wypracują w tym okresie 168h. Mniejsza premia jest za wypracowanie 120h. Jeżeli w okresie od podanym przez artykuł wypracujesz mniej niż 120 h Nic nie dostaniesz
Rossmann99
rok temu
Rossmann płaci 750 zł dla osób które wypracują w tym okresie 168h. Mniejsza premia jest za wypracowanie 120h. Jeżeli w okresie od podanym przez artykuł wypracujesz mniej niż 120 h Nic nie dostaniesz
Ola
rok temu
A DINO POLSKA nic od dwoch dni dali rękawiczki i żel no i wczoraj założyli plekse na samą kasę ale obok nic nie ma klient kładzie towar ok 70 cm.od kasy i z drugiej strony odbiera przy jeszcze mniejszej odległości a i pracownicy po 60-tce pracują jakby nigdy nic.
Agata
rok temu
A pracownicy poczty ile dostaną ? Narazie dostaliśmy 50 zł na środki ochrony których i tak nigdzie niemożna kupić
Olo
rok temu
Obroty w marketach wzrosły o 100-300% a premie za narażanie życia pracowników i ich rodzin ???zł. Może pracownicy powinni ogłosić ogólnopolski strajk żeby ktoś ich w końcu docenił? Żenada
Nauczyciel
rok temu
Pozdrawiam kasjerów
Jagódka
rok temu
To jest śmieszne ! Panie w Lidlu na kasie pracują bez żadnej osłony i rękawic
bDTILGmj
Naive
rok temu
Pozdrawiam pracowników Auchan :-)
Mika
rok temu
Bardzo słusznie, uważam że powinni dostać więcej za narażenie własnego zdrowia i życia
patryk
rok temu
W Leroy Merlin nic nie zobaczymy a również mamy codziennie kontakt z klientami.
Kama
rok temu
Dziękuje za te 300 zl wole żyć
Pan Jan
rok temu
300 brutto... jprdl... weźcie sie nie osmieszajcie
Xxx
rok temu
Ładnie z ich strony że w ogóle coś dali, lepsze to niż nic! A co z kurierami listonoszami i ludźmi z zaopatrzenia? Może ich też ktoś doceni?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić