Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Uprawianie sportu w maseczce? To może być niebezpieczne

173

Lekarze nie mają wątpliwości - nie powinniśmy ćwiczyć w maseczkach, o ile nie mamy kontaktu z innymi osobami. Zakrywanie twarzy podczas aktywności fizycznej jest szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z problemami o podłożu kardiologicznym.

Zasłanianie twarzy podczas aktywności fizycznej może szkodzić
Zasłanianie twarzy podczas aktywności fizycznej może szkodzić (Getty Images, NurPhoto , Contributor)

Lekarze zdecydowanie zachęcają do ruchu. Jego brak może mieć fatalne skutki dla całego organizmu. Teraz, gdy restrykcje zostały poluzowane, śmiało możemy pomyśleć o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Sport w maseczce? Zasady są jasne - w przestrzeni publicznej wszyscy z niewielkimi wyjątkami muszą korzystać z maseczek lub w inny sposób zasłaniać usta i nos. Lekarze twierdzą jednak, że postępowanie w ten sposób np. podczas biegania może być szkodliwe.

Fakt, że taka osoba ma utrudniony dostęp powietrza, tlenu do organizmu i fakt, że ma też utrudnione wydzielanie dwutlenku węgla na zewnątrz stwarza dosyć duże zagrożenie, więc wszelkie uprawianie sportu w maseczce według mnie jest kompletnym nonsensem - zaznacza diabetolog dr Maria Lipka, cytowana przez portal.abczdrowie.pl

Zobacz także: Trudna sytuacja w DPS-ach. Personel uciekł, minister komentuje

Maseczki powodują większe zmęczenie

Uwagę na to, że podczas noszenia maseczek szybciej się męczymy, zwrócił dr hab. med. Łukasz Małek. Kierownik Poradni Kardiologii Sportowej twierdzi też, że przez zakrywanie twarzy możemy mieć problemy z prawidłowym oddychaniem, a nawet odczuwać duszność.

W czasie aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje dostarczyć tlen do mięśni, on jest pobierany przez płuca, ale rozprowadza go po całym organizmie krew, która jest pompowana przez serce. Nawet jeśli ktoś ma zdrowe płuca, a ograniczymy mu dopływ powietrza, to serce zaczyna reagować, bijąc szybciej, przepompowując krew szybciej, aby nadrobić ten niedobór powietrza szybszą cyrkulacją krwi - wyjaśnia lekarz.

Uprawianie sportu w maseczkach może być szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi. Diabetolog dr. Lipka uważa nawet, że maseczka nie jest wskazana przy aktywności fizycznej u osób zdrowych. Wtóruje jej dr. Małek.

Jeśli uprawiamy sport w lesie, czy na wolnych przestrzeniach, gdzie nie dochodzi do kontaktu z innymi ludźmi, to ta maska jest po prostu niepotrzebna, bo sami siebie nie zarażamy - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić