Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus we Włoszech. W jednym domu opieki zmarło aż 190 osób

9

Włoska policja wszczęła postępowanie po tym jak w jednym z domów opieki, w ostatnim czasie zmarło aż 190 osób. Sprawa ma prawdopodobnie związek z epidemią koronawirusa oraz brakiem odpowiedniego wyposażenia i personelu w takich placówkach.

Koronawirus we Włoszech. W jednym domu opieki zmarło aż 190 osób
(Getty Images)

Dom opieki Pio Albergo Trivulzio w Mediolanie jest jednym z największych w całych Włoszech. Jednocześnie może tam przebywać tysiąc osób. Od marca, w niedużym odstępie czasu, zmarło tam aż 190 osób.

Prokuratora wszczęła postępowanie. Jest przekonana, że zgony nastąpiły z powodu zaniedbań w czasie epidemii. Kierownictwo miało m.in. zignorować rządowe zalecenia i zabronić personelowi noszenia maseczek aby podopieczni nie denerwowali się niepotrzebnie. Nie było także wystarczającej liczby pielęgniarek i lekarzy, którzy mogliby zająć się chorymi.

W domu opieki nie stosowano także dodatkowych środków ochronnych m.in. specjalnej odzieży. Oprócz tego nigdzie nie ma informacji o tym, że powodem zgonów był koronawirus. Dom Trivulzio zaprzecza nadużyciom i twierdzi, że po prostu nie miał wystarczającej liczby testów dla pensjonariuszy i personelu.

Zobacz także: Zobacz takż: Koronawirus: dlaczego powinniśmy zakrywać usta i nos

W poniedziałek skonfiskowano dokumentację domu opieki. Rodziny zmarłych seniorów domagają się sprawiedliwości i wyjaśnień od dyrekcji, co do kontrowersyjnych decyzji. Według gazety La Repubblica maseczki i sprzęt były dostarczone do domu opieki i miały zostać użyte, ale w tajemniczych okolicznościach zaginęły. Prawdopodobnie zostały skradzione przez osobę, która tam pracowała.

Włochy nadal pozostają jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem epidemicznym państw. Odnotowano tam łącznie 172 tys. przypadków zakażenia i 22 tys. zgonów. W ostatnim czasie ofiar jest coraz mniej i mówi się o tym, że wirus powoli znika. Wciąż jednak w całym kraju panują surowe ograniczenia i przepisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić