o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Albert Kamiński
|

Księża molestowali chłopców przez 60 lat. To prawie 550 ofiar

38
Podziel się

Najnowszy raport dotyczący molestowania w słynnym niemieckim chłopięcym chórze kościelnym Regensburger Domspatzen mówi o 547 ofiarach. To o wiele więcej niż wcześniej zakładano.

Księża molestowali chłopców przez 60 lat. To prawie 550 ofiar
(Wikimedia Commons CC BY, Ricoardo Ciccone)
bDgGGGHp

Raport oskarża 49 członków Kościoła Katolickiego. Mieli oni wykorzystywać seksualnie chłopców w wieku przedszkolnym, a także nastolatków. Proceder trwał od 1945 roku do pierwszej połowy lat 90. Wśród wszystkich ofiar jest 67 przypadków silnego molestowania - podaje BBC.

Obowiązywała reguła milczenia. Duchowni nie chcieli mówić o sprawie. Wśród nich tylko 9 postanowiło wyznać swoje winy. Ofiary opisywały czas spędzony w chórze jako najgorszy okres ich życia. Kościół wypłacił wcześniej odszkodowania pokrzywdzonym w kwotach od 5 do 20 tys. euro.

Chórem kierował brat byłego papieża. Georg Ratzinger, starszy brat będącego na "emeryturze" Benedykta XVI, był kierownikiem chóru przez 30 lat - od 1964 roku. 93-letni dzisiaj duchowny twierdzi jednak, że nic nie wiedział o molestowaniach.

bDgGGGHr

Zobacz też: Kiedy księża mogą odmówić pogrzebu?

Sprawcy nie odpowiedzą już za swoje zbrodnie ze względu na czas, który upłynął. Przestępstwo uległo przedawnieniu, więc śledczy nie mogą zastosować wobec nich czynności takich jak np. areszt.

Skandal związany z molestowaniem w chórze wybuchł w 2010 roku. Mówiono wtedy o zaledwie 231 ofiarach. W ogniu krytyki stanęli wtedy brat byłego papieża oraz całe duchowieństwo niemieckie. Najnowszy raport mówi, że ofiar jest dużo więcej i nie wyklucza, że kolejne się jeszcze ujawnią.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDgGGGHx
bDgGGGHS
KOMENTARZE
(38)
janusz
3 lata temu
nic nie wiedział o molestowanych bo go to nie interesowało! brał co chciał a reszta nie ważna! tacy są chłopcy w czarnych sukienkach!
Aug
3 lata temu
Pluł bym na kler ile wlezie.
Bo
3 lata temu
Chłopcy w sukienkach lubią takie zabawy
bDgGGGHT
Tu i teraz
3 lata temu
...tylko w naszym ciemnym kraju ci pedofile są bezkarni i robią co chcą a politycy ich ochraniają...czy ktoś słyszał żeby kościół w Polsce wypłacił odszkodowania ofiarom księży pedofilów...?
Suveren-Katol...
3 lata temu
Rozliczyć Kościół ze wszystkich bezeceństw ! Rozdział Państwa od Kościoła ! Podatki i kasy fiskalne w kościołach ! Religia do sal katechetycznych !
Najnowsze komentarze (38)
CNNNC
9 miesięcy temu
U nas pedofilie kojarzono z biedą . Jest wręcz odwrotnie . Tak jak z patologia To samo
prawda
3 lata temu
Aby zamydlić ludziom oczy i przytulili do serca islamistę, to teraz jest atak na Kościół i Księży, bo to jest najprostsze. A młodzi ludzie to już w ogóle atakują jak psy, czy to jest prawda czy nie. Bo będąc na wczasach nad morzem przeraziła mnie ilość młodych pijanych jak chłopców tak dziewczyn, ich nikt nie musiał molestować bi się sami to robili, A Niemiecka prasa tylko podjudza.
xxxx
3 lata temu
ja tego nie rozumie to poco chodzili śpiewać w tym chórze, bo im się to wtedy podobało a teraz chcą kase?
Ja
3 lata temu
Sa zboczencami. Przewazniev pochodza ze wsi.Ida na teologie zeby miec latwe zycie.
CNNN
3 lata temu
Ciagle mowia o szatanie . Szatan to , szatan tamto . Az sami stali sie szatanami i diablami . A moze od razu byli diablami w ludzkim wcieleniu . I jak teraz odroznic porzadnego kaplana od takich diablow ?? . Po szczegolach , po drobiazgach i urywkach zachowania i mowienia
katolik
3 lata temu
Znam srodowisko ksiezy . Wiekszosc ma kochanki /gosposie/ i dzieci. Sex uprawiaja nagminnie. Gdyby poszedl bandyta do prostytutki to ok. ale sutannowa malpa gwalci nieletnie dzieci. Jestem wierzacym w Boga ale mowie Wam to czarna mafia,
maria
3 lata temu
No dobrz lecz nie pojmuje dlaczego mali ale tez nastolatki nigdy nie poskarzyly sie rodzicom lub nauczycielom? Przeciez byliby oburzeni i zabrali chlopcow z choru. Nie bronie absolutnie jakichs osob duchownych lecz mam powazne watpliwosci co do prawdziwosci artykulu. Jakos nie bardzo wierze w te dzisiejsze bardzo koniunkturalne oskarzenia tym bardziej, ze ida za tym zawsze odszkodowania.
Delphia
3 lata temu
Czy to islam, czy to chrześcijanie...wszędzie gwałcą dzieci...obrzydliwość, okrucieństwo i bestwialstwo! Nikt mi nie wmówi, że islamiści są jakoś wiele gorści od chrześcijan :/ (chrześcijanie jedynie nieco lepiej się kryją, a islamiści lecą, jak popadnie po bandzie!) Tak samo, jak chrześcijanie prowadzili obrzydliwe święte wojny przez wieki, tak i islam je prowadzi...(skupiam się tylko na tych 2 religiach, bo są najbardziej powszechne). Jak dla mnie to wszystko do jednego wora...zrobienie sobie z religii pretekstu do okrucieństwa. A idzcie wszyscy w *UJ, bo ten świat był jest i będzie zepsuty do granic możliwości! Dobrych ludzi jest garstka w skali światowej...mam 30 lat i kompletnie nie czuję się gotowa do życia w tym syfie. Boję się sprowadzić dziecko na świat...może lepiej tego nie robić...nie narażać kolejnej niewinnej istotki na to wszystko. Może się uniosłam, może za bardzo to wszystko przeżywam, ale jak można inaczej? W człowieku jest już jakoś "zakodowane" to zło...
bDgGGGHL
das
3 lata temu
Była i jest to banda zboczeńców a bóg potrzebny im jest żeby tumanić przygłupich rodziców a przy okazji naciagnać na niezła kase
babcia
3 lata temu
I to wszystko w imię Boga. Zwyrodnialcy nie katolicy
iza z usa
3 lata temu
lewacto uwielbia robic wszelkie nagonki na Kosciol. Gotowi sa zrobic wszystko, zeby eliminowac, Boga, wiare, rodzine itd... Zastapic wszystko globalym ociepleniem i nasprowadzac Islamowcow. Oglupic ludzi a pozniej nimi dyrygowac jak szewc butem .
Wold
3 lata temu
Według mnie sprawa jest jasna i oznacza jedno? Na szafot z Nimi!!!!
cc
3 lata temu
przestancie dawac to zostana tylko prawdziwi ksieza...............boga nie ma
psylos
3 lata temu
ksiondz sam kaczyński sam morał nie kota a chłopca lubię
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić