o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Laureat Nobla pozbawiony tytułów z powodu kontrowersyjnych poglądów

275
Podziel się

Wybitny genetyk przypomniał o swoich przekonaniach w filmie dokumentalnym. Ponownie rozpętał burzę w środowisku naukowym.

Laureat Nobla pozbawiony tytułów z powodu kontrowersyjnych poglądów
(East News)
bDJMCqad

Jego komentarze wzbudziły oburzenie innych naukowców. Cold Spring Harbor Laboratory, amerykańska instytucja badawcza, pozbawiła trzech tytułów honorowych - w tym emerytowanego kanclerza - dr Jamesa Watsona. Znany z prowokacyjnych wypowiedzi laureat Nagrody Nobla naraził się kolegom po fachu "głoszeniem tez niepopartych badaniami naukowymi".

Nie ma szczęścia do telewizji. W programie telewizyjnym American Masters 90-letni naukowiec powiedział, że nie zmienił swoich poglądów na istnienie zależności między rasą człowieka, a jego możliwościami intelektualnymi. Ponad 10 lat temu z powodu wypowiedzi na temat "ponurych perspektyw" mieszkańców Afryki został zmuszony do zrezygnowania z funkcji kanclerza CSHL - informuje "Independent".

Polityka społeczna w tej kwestii opiera się na przekonaniu, iż przedstawiciele rasy czarnej dorównują nam inteligencją. Tymczasem badania pokazują, że jest inaczej. Chciałbym, żeby wszyscy byli równi. Jednak każdy, kto miał do czynienia z czarnymi pracownikami wie, że tak nie jest - powiedział w czasie wywiadu w 2007 roku Waston.

bDJMCqaf

Genialny naukowiec zawsze lubił szokować. Mając 25 lat opracował - wraz z Francisem Crickiem i Rosalind Franklin - model budowy przestrzennej struktury DNA. Był jednym z pomysłodawców i został pierwszym szefem programu The Human Genome Project. Jednocześnie był żarliwym zwolennikiem tezy, iż w przyszłości rodzice powinni mieć możliwość ingerencji w wygląd i charakter swoich nienarodzonych dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJMCqaG
KOMENTARZE
(275)
Zapytowywanie
2 lata temu
A czy istniała kiedykolwiek murzyńska cywilizacja ze własnym pismem i innymi osiągnięciami?
Asia
2 lata temu
Tak wybitny człowiek, wie co mówi, a skoro bazuje na badaniach to nie powinni go karać za mówienie prawdy.
art123
2 lata temu
Czy istnieje coś takiego jak wolność słowa? Nie, nie istnieje i naprawdę nie ma co wierzyć w różne bajeczki o niej. Wśród wron kraczesz tak jak wrony lub wrony ciebie zadziobią. Rób to, co wolisz.
bDJMCqaH
szkoda gościa
2 lata temu
I facet ma 100% rację. Trzeba ich pilnować by sobie krzywdy nie zrobili nawet przy prostych czynnościach. Czy słownie czy na migi nie byłem w stanie wytłumaczyć czego mają nie robić. Coś w stylu naszego szkolenia BHP, a oni nawet nie byli w stanie tego pojąć.
san
2 lata temu
No to ile wynalazków, odkryć naukowych dokonali czarni a ile biali. Proszę o konkretne liczby
Najnowsze komentarze (275)
Realista
2 lata temu
Swego czasu było głośno o ściąganiu portretów najlepszych absolwentów w Oxfordzie albo w Cambridge bo nie bylo wsrod nich czarnych i uznano ze to rasistowskie.
Razz
2 lata temu
Statystyki nie kłamią . Nobel jednak to propaganda lewactwa
Razz
2 lata temu
Skazywanie za światopoglądy to stalinizm w najczystszej formie . Nie dziwię się , że istnieją ludzie którzy nie chcą mieć nic wspólnego z nagrodą Nobla . /// Na temat czarnych nie mam ochoty się wypowiadać .
zz
2 lata temu
Był dwukrotnie w Lublinie i jeden raz w Zamościu. Podobało mu się w Polsce.
Patriota
2 lata temu
Facet miał rację,bo poparte to było wieloletnim badaniami.
Patryk
2 lata temu
Prawda w oczy kole.
ło lelele
2 lata temu
Dlategoż lewactwo powinno być zdelegalizowane skoro za mówienie prawdy się ludziom odbiera nagrody
Realista
2 lata temu
Znowu nauka przegrała z poprawnością polityczna
bDJMCqaz
Bzz
2 lata temu
Gdyby inteligencja dorównywali białym albo żółtym to Afryką wyglądałaby jco najmniej jak Bułgaria albo Chiny , a nie wyglada .
jezy
2 lata temu
Etiopia i Erytrea są krajami posługującymi się bardzo starymi językami amcharskim, tigryjskim. Te języki są bardzo stare i posiadają swoją pradawną pisownię i swoje litery, które nie są podobne do żadnej innej pisowni na świecie.
Bm
2 lata temu
Ten pan nie jest wybitnym człowiekiem. Był wystarczająco inteligentny, żeby prowadzić prace naukowe w wąskiej dziedzinie i dokonać pewnych odkryć. Ale jego poglądy społeczne nie wynikały z tych odkryć, tylko z faktu, że był wytworem epoki, w której się urodził i wychował. To , że do dziś nie zmienił poglądów i powtarza bzdury sprzed 100 lat nie świadczy najlepiej o jego własnej inteligencji.
reynevan4
2 lata temu
Mam inne doświadczenia. Spotkałem inteligentnych Afroamerykanów i wyjątkowo tępych białasów.
napohybelpiSS
2 lata temu
I kto to mówi,,,,,hipokryta
Ghg
2 lata temu
Prawde prawi...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić