REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Krzysztof Narewski19.02.17 (19:46)

Ma 50 tys. lat i wciąż żyje. Niezwykłe odkrycie

Naukowcy natrafili na bardzo starą formę życia w meksykańskiej jaskini Naica. Tyle lat spędziło zamknięte w krysztale.
Alexander Van Driessche/Wikimedia CC BY-SA 3.0

To super życie – powiedziała Penelope Boston z Instytutu Astrobiologii NASA. Nazywa tak 40 różnych szczepów mikrobów i kilka wirusów. Znaleziono je w ogromnej jaskini znajdującej się 800 metrów pod powierzchnią ziemi. W jej pobliżu działała kiedyś kopalnia cynku i ołowiu.

Przetrwały tyle lat żyjąc w kryształach nasyconych manganem i żelazem. Przez swój wiek znacznie różnią się od współczesnych takich organizmów. Jak mówią naukowcy, mają ze sobą tyle wspólnego co człowiek z grzybem.

REKLAMA

Praca w jaskiniach była niezwykle trudna ze względu na panujący tam gorąc. Każdy z pracowników mógł tam przebywać maksymalnie 20 minut. Później musiał wracać do specjalnego pomieszczenia aby się schłodzić w temperaturze 38 stopni. Aby ułatwić sobie pracę noszono specjalne kombinezony z przyczepionymi paczkami lodu.

Wbrew pozorom nie są to najstarsze odkryte formy życia. Pod koniec XX. wieku w jaskiniach w Nowym Meksyku, w USA, 609 m pod ziemią znaleziono bakterie 250 mln lat. One także znajdowały się w krysztale.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij