o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Ma 50 tys. lat i wciąż żyje. Niezwykłe odkrycie

38
Podziel się

Naukowcy natrafili na bardzo starą formę życia w meksykańskiej jaskini Naica. Tyle lat spędziło zamknięte w krysztale.

Ma 50 tys. lat i wciąż żyje. Niezwykłe odkrycie
(Alexander Van Driessche/Wikimedia CC BY-SA 3.0)
bDUIYcXV

To super życie – powiedziała Penelope Boston z Instytutu Astrobiologii NASA. Nazywa tak 40 różnych szczepów mikrobów i kilka wirusów. Znaleziono je w ogromnej jaskini znajdującej się 800 metrów pod powierzchnią ziemi. W jej pobliżu działała kiedyś kopalnia cynku i ołowiu.

Przetrwały tyle lat żyjąc w kryształach nasyconych manganem i żelazem. Przez swój wiek znacznie różnią się od współczesnych takich organizmów. Jak mówią naukowcy, mają ze sobą tyle wspólnego co człowiek z grzybem.

bDUIYcXX

Praca w jaskiniach była niezwykle trudna ze względu na panujący tam gorąc. Każdy z pracowników mógł tam przebywać maksymalnie 20 minut. Później musiał wracać do specjalnego pomieszczenia aby się schłodzić w temperaturze 38 stopni. Aby ułatwić sobie pracę noszono specjalne kombinezony z przyczepionymi paczkami lodu.

Wbrew pozorom nie są to najstarsze odkryte formy życia. Pod koniec XX. wieku w jaskiniach w Nowym Meksyku, w USA, 609 m pod ziemią znaleziono bakterie 250 mln lat. One także znajdowały się w krysztale.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUIYcYy
KOMENTARZE
(38)
nie no, nie m...
4 lata temu
Puszka pandory, wirusy, zarazy, uj wie o jeszcze mityczne stworzenia, lepiej nie wyciągajcie tego na powierzchnię
Rmk
4 lata temu
"...Praca w jaskiniach była niezwykle trudna ze względu na panujący tam gorąc..." OMFG nie wierzę co czytam!
Nic mnie nie ...
4 lata temu
Dlaczego Was dziwi "ten gorąc"?. Przecież to nie różni się od polszczyzny typowej dla "redaktorów" z wp i o2. "Ta satelita", "ten gorąc", to typowe ""kwiatki" w wykonaniu niedouków zatrudnianiach dla zapełniania stron portalu.
bDUIYcYz
Thomson
4 lata temu
Pytam ja się : Po co bakteriom te wszystkie Kryształy ?
Jack40
4 lata temu
Nie wiem jaka tam panuje temperatura ,nie zrozumiałem ale opowiem inną historię u mnie w pracy mierzyliśmy kiedyś temperaturę i w 50 st C pracujemy bez jakichkolwiek zabezpieczeń pijąc tylko wodę mineralną przez kilka godzin ok 3 do 4 godzin
Najnowsze komentarze (38)
dino
4 lata temu
Pod koniec XX. wieku w jaskiniach w Nowym Meksyku, w USA, 609 m pod ziemią znaleziono bakterie 250 mln lat. ???250mln lat? Najnowsze badania obalają wszystkie te mity o mld lat powstawania wszechświata i naszego układu planetarnego, a kłamstwa nasa sa na I miejscu
Gucio
4 lata temu
Musi jakiś słoik z Warsiawy
haha
4 lata temu
ten gorąc to jak ciotka Teresa latem w swetrze chodzi
Asia
4 lata temu
Teraz wypuszczą te bakterie i wirusy, a później będą lamentować, że ludzie padają jak muchy nie wiedzieć dlaczego. SKRAJNA NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!
Nepal z Wlbrz...
4 lata temu
Panie Gustik , ja mam w sobie taka gorac , eh !!!! pozdrowionka
rtg
4 lata temu
"Praca w jaskiniach była niezwykle trudna ze względu na panujący tam gorąc" jprd...
prof. Trotelt...
4 lata temu
Najciekawszy w tej jaskini to jest ten Gorąc. Jak wynika z badań porównawczych ten Gorąc też może mieć ok. 50 tys. lat, niektórzy podejrzewają, że Gorąc może mieć nawet 13,5 mld lat.
kara1953
4 lata temu
"panujący tam gorąc" ?????????????????????????????????????? a skondeście som, kumie? :)))))
bDUIYcYr
Kygo
4 lata temu
Panie "zitto" jak widać często pan chodziłeś na wagary, albo na lekcjach wiedza wchodziła jednym uchem a drugim wychodziła. Ziemia nie powstała 6000 lat temu. Ma już około 4,54 ±0,05 mld lat. Same dzieje ludzkości sięgają o wiele wyższych wartości czasowych. Wystarczy poczytać trochę o początkach historii Chin i można dojść do odpowiednich wniosków.
mondry polok
4 lata temu
Alesz tó mnustwo polinistuw :D
44
4 lata temu
Ten gorąc? Nieźle.
zitto
4 lata temu
Nie może mieć 50 tys lat skoro ziemia ma nie więcej jak ok 6000 lat.
XXL
4 lata temu
Gorąc ???? to z tego gimnazjum..co upiór dzienny .....zwis męski......ukop......przedziór......itp.
MariuszMaxKol...
4 lata temu
Generalnie dziwią mnie osoby, które tak nieprzychylnie reagują na słowo gorąc. Używa się go, bo zwyczajnie nieźle brzmi i dalej wpasowuje się w kontekst. Nie wiedziałem, że jestem tak oczytany, bo poświęciłem kilka minut na odkrycie co większości nie pasuje w tym zdaniu. Uważam, że jest to bardzo użyteczny przymiotnik, który w niektórych kontekstach wręcz powinien zostać użyty, bo może się doskonale wpasować, ale też równie często może wzbogacić taką wypowiedź.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić