Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 
aktualizacja 

Magdalena Adamowicz wystartuje w wyborach? Polacy jej to odradzają [NASZE BADANIE]

761

Zimne zazwyczaj wybory do europarlamentu, w tym roku niosą ze sobą emocje. Choćby za sprawą prawdopodobnej kandydatury wdowy po Pawle Adamowiczu. Według plotek i przecieków żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska miałaby startować z list KO. W naszym badaniu zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą.

Magdalena Adamowicz wystartuje w wyborach? Polacy jej to odradzają [NASZE BADANIE]
(East News)

Jako pierwszy newsa o kandydaturze Magdaleny Adamowicz w wyborach do Parlamentu Europejskiego podał dziennikarz Konrad Piasecki. Mało tego, ponoć Koalicja Obywatelska zdecydowała już, że wdowa po Pawle Adamowiczu miałaby dostać drugie, a więc mocne, miejsce na liście.

Podobną ofertę miał również otrzymać brat zamordowanego prezydenta - Piotr Adamowicz, który w rozmowie z WP wyznał, że "był indagowany w tej sprawie".

My zaś postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą o prawdopodobnej kandydaturze Magdaleny Adamowicz. Z jednej bowiem strony pojawiają się argumentu o wykorzystywaniu tragedii w celach politycznych, z drugiej zaś ciężko nie zauważyć, ile osób pojawiło się w polskiej polityce tylko i wyłącznie przez to, że były spokrewnione z ofiarami katastrofy smoleńskiej.

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna Polacy w zdecydowanej większości odradzają wdowie wchodzenie do polityki. Na "nie" wskazało aż 57 proc. ankietowanych, na "tak" zaledwie 16 proc.

Jeszcze ciekawiej wyniki wyglądają w badaniu przeprowadzonym w grupach określających się jako zwolennicy PiS i PO. O ile 71 proc. na nie w grupie popierających PiS nie powinno chyba dziwić, o tyle aż 43 proc. na "nie" w grupie proplatformerskiej - daje jednak do myślenia.

Zobacz także: Magdalena Adamowicz: To nie była łatwa przyjaźń

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 22 – 26 lutego 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1076). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić