aktualizacja 

Mapy oszukują. Sprawdź, jakiej wielkości te państwa są naprawdę

42

Większość osób dorasta, myśląc, że Grenlandia jest większa od Indii, a powierzchnia Alaski odpowiada powierzchni Brazylii. To dlatego, że mimo nowoczesnej technologii, geografii wciąż uczymy się z map, które powstały w XVI wieku. Nie wiemy przez to na przykład, że Polska zmieściłaby się w Australii przynajmniej kilkanaście razy!

Mapy oszukują. Sprawdź, jakiej wielkości te państwa są naprawdę
(thetruesize.com)

W lepszym wyobrażeniu sobie zależności między rozmiarami państw ma pomóc pewna aplikacja. The True Size Of, stworzona przez Jamesa Talmege i Damona Maneice'a w łatwy sposób pozwala na porównanie powierzchni. Wystarczy zaznaczyć poszukiwane państwo i przeciągnąć na inne, aby zorientować się, jak zwykłe mapy są uproszczone i co za tym idzie, jak niewiele wiemy o świecie, w którym żyjemy.

Skąd biorą się takie różnice? Wszystko przez to, że wciąż używamy łatwego do naniesienia na prostokątną mapę odwzorowania walcowego równokątnego. Jego twórcą był żyjący w XVI wieku flamandzki matematyk i geograf Gerard Merkator. Nie można mu niczego zarzucić - jego system jak na ówczesne czasy był genialny i Merkator słusznie nazywany jest dziś ojcem współczesnej kartografii. Problem jest jednak taki, że odwzorowanie Merkatora jest bardzo niedokładne - im dalej od równika, tym bardziej jest to widoczne.

Każda próba odwzorowania czegoś na mapie niesie za sobą zniekształcenia i problemy. Mamy nadzieję, że nauczyciele zaczną używać naszej strony, aby pokazać swoim uczniom jakiej wielkości jest tak naprawdę świat - piszą na swojej stronie twórcy projektu, James Talmage i Damon Meneice.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić